Stratejik analysis for Arçelik
Arçelik'in stratejik analizi
- Tez No: 53918
- Danışmanlar: PROF.DR. RAYMOND MİLES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
oz Bu tezin amacı Arçelik ve Arçelik'in içinde bulunduğu ortamın detaylı bir analizini yapıp Arçelik'in yerli ve dış pazarlarda rekabet gücünü arttırmak amacı ile gelecek 5 - 10 yılı kapsayan stratejiler önermektir. Sadece bir ürün alıp stratejileri bu ürün çerçevesinde geliştirmek yerine Arçelik'in genel ürün yelpazesi bazında inceleme yapılmış ve ağırlık 4 ana ürüne verilmiştir. Bu ürünler çamajır_majdneşi,_ bulaşık makinesi, buzdolabı ve elektrikli süpürgelerdir. Kahverengi eşyalar, küçük ev aletleri, fırınlar ve ısıtıcılar da Arçelik'in ürün yelpazesi içinde olmakla beraber bu ürünler diğer Holding şirketleri veya OEM üreticiler tarafından üretilmektedir. Tamamı ile değişik karakteristikleri sebebi ile yerli ve dış pazarlar ayrı olarak incelenmiştir. Arçelik ileri tecrübesi ve kaliteli imajı ile yerli piyasalarda bir numaralı üreticidir. Dış pazarlarda ise Arçeli^düşük tecrübesi ve imajı ile kendine yer bulmaya çalışmakta ve basan ile yoluna devam etmektedir. Sön bölümde, yapılan çalışmalar ve analizlerin ışığında Arçelik'in ana hedefleri ve önerilen stratejiler incelemektedir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this project is to make a comprehensive analysis of the company Arçelik with its environment and to recommend strategies to be applied in next 5-10 years in order to increase the competitiveness of the company in domestic and international markets. Instead of taking a single product and develop the relevant strategy around it, this project will deal basically with the general product line of Arçelik. But the emphasis will be given to 4 core products which are refrigerators, washing machines, dishwashers and vacuum cleaners. The brown goods, small home appliances, ovens and heaters belong to product line of Arçelik as well but they are produced by sister companies or subcontractors. The export and the domestic markets are examined separately due to the very dissimilar characteristics. Arçelik is the number one producer in domestic market perceived as a high quality and reliable producer with well-developed marketing experience whereas it's trying to find its place in international arena with less experience and without any perception. In light of given studies and analysis, the last section deals with Arçelik' s basic targets and recommended strategies. in