Göz içi yabancı cisimle birlikte olan glob yaralanmalarında 23 G pars plana vitrektomi sonuçları
Outcomes of 23 G pars plana vitrectomy in globe injuries with intraocular foreign body
- Tez No: 539207
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ALKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof.Dr.N.Reşat Belger Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmada; GİYC'in eşlik ettiği glob yaralanmalarında, 23 G Pars Plana Vitrektomi(PPV) cerrahisinin anatomik ve cerrahi sonuçlarını, hastaların genel epidemiyolojik ozelliklerini, postoperatif komplikasyonları, anatomik ve görsel sonuçları etkileyen faktörler değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Prof. Dr. N. Reşat Belger Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 1 Ocak 2014 – 1 Ocak 2018 tarihleri arasında göz içi yabancı cisimin eşlik ettiği glob yaralanmasıyla hastanemize başvuran 62 hastanın dosyaları geriye dönük olarak incelendi. GİYC nedeni PPV 23 G PPV cerrahisi uygulanmış ve en az 12 ay takibi olan 62 hastadan 63 göz çalışmamıza dahil edildi. Tüm olgularda işlem öncesinde ve işlem sonrası son kontrollerinde görme keskinliği ölçümü ve rutin oftalmolojik inceleme yapıldı. Tüm olgulara rutin muayene ile birlikte 2 yönlü kafa grafisi, BT incelemeleri ve uygun olgulara A-B scan USG yapıldı. Preoperatif olarak hem biyomikroskopik hem de tomografik bilgiler ile yabancı cismin lokalizasyonu tespit edildi. Bulgular: Olguların ortalama yaşı 34.57±12.82 yıl olarak saptandı. Hastaların tamamı erkekti. Takip süresi 16.8±6.5 ay olarak bulundu. Travma ile PPV arasında geçen ortalama süre 12.7±9.3(min-maks: 2-50) gün olarak bulundu. Preoperatif ve son muayenede ortalama görme keskinliği değerleri 0.24±0.27 ve 0.47±0.35 (Snellen) olarak bulundu. Preoperatif ve postopratif görme keskinliği karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir artış sağlandı(p=0.001). Yabancı cisim giriş yeri en sık olarak kornea 42 (%66.7), sonra sırasıyla 14(%22.2) sklera ve 7(%11.1) limbus olarak saptanmıştır. 57 hastada (%90.7) GİYC metalik yapıda iken, 6 hastada(%9.3) organik yapıda GİYC saptanmıştır. 30 vakada (%47.7) GİYC korneadan çıkarılırken, 33 vakada(%52.3) sklera yoluyla çıkarılmıştır. GİYC çıkarılması sırasında 20 (%31.7) vakada retina dekolmanı olduğu tespit edilmiştir. vii Çalışmaya dahil edilen hastaların 3 tanesinde (%4.8) başvuru sırasında endoftalmi saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Our aim was to evaluate the anatomic and surgical results of 23 G pars plana vitrectomy (PPV) surgery in globe injuries with intraocular foreign body (IOFB) and the epidemiological factors of the patients, postoperative complications and factors affecting anatomical and visual outcomes. Material and Method: The records of 62 patients who presented to University of Health Sciences Prof. Dr. N. Reşat Belger Beyoğlu Eye Research and Training Hospital with globe injuries with IOFB between January 2014 and January 2018 were retrospectively reviewed. Sixty-three eyes of 62 patients with at least 12 months follow up time and had 23G PPV surgery for IOFB were included in this study. Preoperative and postoperative final visual acuity measurement and routine ophthalmological exam were performed. In addition, skull x-ray in 2 views and CT examinations were obtained from all patients and A-B scan USG was obtained from appropriate patients. The localization of the foreign body was determined preoperatively by biomicroscopic and tomographic examination. Results: Mean age of patients was 34.57±12.82 years. All patients were male. Mean follow up time was 16.8±6.5 months. Mean interval time between the trauma and PPV was 12.7±9.3(min-max: 2-50) days. Preoperative and final postoperative mean visual acuity were 0.24±0.27 and 0.47±0.35 (Snellen), respectively.