Competitive strategy for Tofaş oto
Tofaş için rekabet stratejisi
  1. Tez No: 53925
  2. Yazar: OZAN KADİRBEYOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAYMOND MİLES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZ; Tofaş, Türk otomotiv pazarında lider konumunu sürdürmektedir. Gelişmekte olan pazar yeni imkanlar ile birlikte, yeni tehditler de içermektedir. Şirket endüstrideki başarısını koruyabilmek için tehditlere karşı dikkatli olmalı, fırsatları ise değerlendirmelidir. Üretim ve pazarlama alanlarında toplam kalite anlayışı doğrultusunda ilerleme sağlanmak, müşteri mutluluğu ön plana çıkartılarak, kamuoyundaki imaj iyileştirilmelidir. Kamuoyunun hassas olduğu güvenlik ve çevreye saygı konularına özel önem verilmeli, şirket sosyal sorumluluklarını yerine getirmelidir. Şirketin ana müşteri grubunu oluşturan orta kesimin zayıflayan alım gücüne karşılık, bu müşterilere uygun kredi imkanları sağlanması için çaba gösterilmeli, Koç Grubu'nun sinerjisinden yararlanmanın yollan aranmalıdır. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik ortamda, uygun ödeme koşullan içeren, uzun vadeli kredi programlan satışlar açısından olumlu sonuçlar verecektir. Şirketin ürün gamında bulunan yeni jenerasyon ürünlerin satış oranı düşüktür. Satışların büyük kısmını 20 yıl önce piyasaya sürülen ürünlerin yeni versiyonlan oluşturmaktadır. Müşteri gruplarının istek ve beklentilerinin gün geçtikçe artması, gittikçe daha zor beğenir olmaları, mevcut satış oranlarının uzun süre konulamayacağını, eski modellere olan talebin gittikçe azalacağını göstermektedir. Şirket yeni modellere yönelik çalışmalara ağırlık vermeli, pazarlama yöntemleri ilemüşteri grupları yeni ürünlere yönlendirilmeye çalışılmalıdır. Tofaş dünya pazarlarında üretimden kalkmış tüm modelleri kademeli olarak iç pazardan çekmelidir. Şirketin iç yapısı yemden ele alınmak, gözden geçirilmelidir. Şirketin amaçlan, stratejileri ve kültürü gelişen şartlara göre revize edilmeli, tüm organizasyona açık ve net bir şekilde iletilmelidir. Belirlenecek hedeflerin açık, makul ve ölçülebilir olmasına dikkat edilmeli, bu hedefler şirketin tüm aktivitelerine yön vermelidir. İletişim ve koordinasyon konularına önem verilmeli, tepeden operasyonel birimlere doğru yetki devri yapılmalıdır. Şirketin iyileştirmesi gereken bir diğer alan dağıtım sistemi ve bayi ağıdır. Şirket kültürüne ve faaliyetlerine uyum göstermede zorluk çeken bayiler gözden çıkartılmalıdır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: Tofaş is the leading producer in the Turkish automotive market. The market is a very dynamic and growing one with new opportunities as well as emerging threats. In order to retain its position in the market the firm has to find ways to encounter the threats. The firm must cope with quality problems. Quality concepts and tools must be applied both in production and marketing in order to increase public image and customer satisfaction.. Environmental and safety issues need special attention since the public is sensitive about these issues nowadays. Tofaş must find ways of financing their target markets since the purchasing power of the segments are eroding. Long term installment plans with adequate interest rates will surely increase the sales. Tofaş may benefit from the synergy of the Koç group by announcing discount sales for the employees of the group. The sales of the new generation products are low, the company is mainly competing with 20 year old products. But today consumers are more selective than ever, and they only buy the best products. The firm must try to penetrate the market with the new technology products since they can't go for long with the current product mix. Bird series will be obsolete in a short time. The market can be penetrated with the new range if price cuts and promotions are applied. The firm must terminate any model that isn't produced in the world. mA re-organization is necessary for the firm. The firm must be specific about the objectives, strategies and values of the firm. Objectives must be measurable, attainable and clear in order to show direction for the employees. The marketing strategies must be communicated to the factory and the production people must organize to achieve the order winners of the firm. The culture and the structure of the firm must be revised to ensure coordination and communication. Since the firm is operating in a rapidly changing environment, the organization must be de-centralized and the employees must be given considerable amount of authority. The dealer network must be trained better to enhance customer satisfaction. A pull strategy is appropriate but too many dealers mean decreasing profits at recessions. Dealers must be re-evaluated and the ones that are not applying the company policies must be terminated. IV