Treatement of goodwill in acquisitions
Şirket satın almalarında peştemallık itfası
- Tez No: 53926
- Danışmanlar: DOÇ. MUSTAFA GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 27
Özet
öz“Peştemallık”muhasebe literatüründe en çok tartışılan konulardan biridir. Çoğu otorite tarafından dengeleyeci bir kalem olması ve direkt olarak hesaplanması nedeniyle, bir aktif olarak kabul edilmemiştir. Bu çalışma peştemallık itfası için kullanılan metodları şirket birleşmelerine paralel olarak ele almaktadır. İlk bölümde“Peştemallık”tanımı, itfa metotlarıyla birlikte genel muhasebe kuralları çerçevesinde verilmiştir. Bunu takiben peştemallık'ın ortaya çıktığı şirket birleşmelerindeki satın alma metodu incelenmiştir. Son iki bölümde ise, çalışma ayrı metodların ekonomik sonuçlarıyla beraber Türkiye'deki uygulamalara da yer vermiştir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Goodwill is one of the most debatable subjects in the accounting literature. As it is a balancing residual and it is calculated directly, many authorities consider it to be a nonasset. This paper examines different accounting methods concerning goodwill, in line with different methods of accounting for business combinations. In the first part, goodwill is defined according to the Statements of Accounting Practice along with the accounting methods. The following part, examines the purchase method in which goodwill is arising for the business combinations. The last two part of this paper provides the information about the economic implications of methods of treatment for goodwill and the Turkish Code concerning the issue. Ill