Stratejik analysis for Arçelik
Arçelik için stratejik analiz
  1. Tez No: 53924
  2. Yazar: MEHMET CAHİT ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. E. MİLES RAYMOND
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
oz Dünya beyaz eşya pazarında son on yılda şirketlerin birleşmeleri sonucunda üreticilerin azalmasıyla rekabet daha da artmıştır. Halen Avrupa beyaz eşya pazarının % 5 5 'i dört uluslararası firma tarafından kontrol edilmektedir. Türk beyaz eşya pazarı da hızla artan genç nüfusun beklentilerini karşılama yolunda gelişmektedir. Gümrük Birliği sonucunda yabancı üreticilerin de pazara girmesiyle Türkiye'de de rekabet artmaktadır. 1 milyar doların üzerindeki satışlarıyla, Koç grubunun 101 şirketinden en büyüğü olan Arçelik Türkiye'nin önemli beyaz eşya üreticilerindendir. Özel bir şirket olan Arçelik'in Türkiye'nin dört değişik bölgesinde fabrikası bulunmaktadır. Firma Türk pazarının çoğunluğunu elinde tutmakta olup dış pazarlara açılmayı planlamaktadır. 41 yıllık firmanın önemli avantajları arasında güvenilir marka imajı, ülke çapında satış ve servis ağı ile büyük yatırımlar yapılan Araştırma-Geliştirme departmanı bulunmaktadır. Arçelik'in Türkiye'deki en ciddi rakibi yakın geçmişte çoğunluk hisselerini Alman Bosch-Siemens HG firmasına satmış bulunan Profilo'dur. Pazarda Vestel ve Simtel gibi yabancı üreticilerle yalan ilişkileri olan başka firmalar da yer almaktadır. Arçelik pazar paylarının bir bölümünün yeni yatırımcılara kaymasını beklemekle beraber Türk pazarındaki liderliğini korumayı planlamaktadır. Firmanınana hedefi satınalma veya ortaklık yoluyla uluslararası piyasaya girip Avrupa'nın en büyük beş üreticisi arasında yer almaktır. Arçelik Türk pazarında rekabeti altetmek için mühendislik satış ve servis gücünü korumalıdır. Bunun yanında dış pazarlarda sağlam bir yer edinmek için yabancı yatırım bölgelerini güvenilir ülkelerde seçmeye özen göstermelidir. Herşeyden önemlisi, Arçelik gelecek için tüm planlarını gerçekleştirecek olan çalışanlarını motive etmek için çaba sarfetmelidir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Global appliance business is becoming very competitive in the last ten years with decreasing number of producers through consolidations. At the moment 55 % of white goods market in Europe is controlled by only four international producers. Turkish appliance market is developing to satisfy the expectations of highly growing young population. By the push of Customs Union Turkish market is also becoming more competitive with the entry of foreign producers. Arçelik is a major producer of household appliances in Turkey and the largest of the 101 companies belonging to the Koç group with sales over $ 1 billion. Arçelik is a privately owned company with factories in four different locations of Turkey. The company holds majority shares for appliances in Turkey and plans expansion in export markets. The important competencies of the 41 year old company are the strong brand image, countrywide sales and service networks and a highly invested R&D department. The major competitor of Arçelik in Turkey is Profilo which has sold the majority shares to Bosch-Siemens HG of Germany lately. There are also other producers like Vestel and Simtel which also have close cooperation with foreign producers. IllArçelik plans to keep the leadership in Turkish market although part of the market share may be lost to new investors. The main target of the company is becoming international with acquisitions or joint ventures and being one of the first five producers in Europe. Arçelik should keep the engineering, sales and service power to beat the competition in Turkish market. Also they should choose foreign investment locations carefully in stable countries to have a strong base for export markets. Most important of all, Arçelik should consider ways to motivate the employees who will realize all the future plans. JV