Flow characterization study and fire experiments in a reduced scaled tunnel
Ölçekli tünel modelinde bir akış karakterizasyonu çalışması ve yangın deneyleri
  1. Tez No: 539259
  2. Yazar: MAJD BASIL ABDEL MUHSEN ABUAISHEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YOZGATLIGİL, DOÇ. DR. MEHMET METİN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Makina Mühendisliği Bölümü, Akışkanlar Mekaniği Laboratuvarında bulunan havalandırmalı 1/13 ölçekli tünel modeli kullanılarak tünel yangınları üzerinde deneysel olarak yapılmıştır. Deneylerin gerçekleştirilmesi için, ilk aşamada, tünel modelinin yapısı yenilenmiş ve daha kontrollü ölçümlerin eldesi için modelin genel durumu iyileştirilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında, Lazer Doppler Anemometrisi (LDA) optik metodu kullanılarak tünel modelinin içindeki yangın (sıcak akış) ve soğuk akış koşulları altında akış karakterizasyonu çalışması yapılmıştır. Bu çalışma neticesinde havalandırma hızının profili belirtilmiş, üniformluğu iyileştitilmiş, ve yangın ile havalandırma akışının arasındaki etkileşim incelenmiştir. Çalışmada yangın kaynağı olarak etanol havuzları kullanılmıştır. Tünel havalandırma hızının, sıcaklık dağılımı ve yangının ısı salınım hızı gibi önemli yangın parametreleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Sonuçlar, tünelin kritik havalandırma hızının yaklaşık olarak 0,85 m/s olduğunu göstermiştir. Sonuçlar ayrıca tüneldeki akışın yangından kaynaklanan dumanın kaldırma kuvveti ve akış kütlesine karşı oluşan dirençten dolayı oldukça etkilendiğini göstermektedir. Tünelin ısı salınım hızı ve sıcaklık dağılımı ise havalandırma hızına göre değiştiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This work is an experimental study on the subject of tunnel fires, which is conducted on a ventilated 1/13 scaled tunnel model in the Fluid Mechanics Laboratory, Department of Mechanical Engineering of Middle East Technical University. In order to perform the experiments, in the first stage, the tunnel model was completely renovated, and its overall condition was improved to obtain better means of control and accuracy on the experimental measurements. In the second stage of the thesis, a flow characterization study was conducted on the flow inside the tunnel model under fire (hot flow) and cold flow conditions using Laser Doppler Anemometry (LDA) optical method to identify the ventilation velocity profile, improve its uniformity and understand the mutual effects between fire and the ventilation flow in the upstream of fire. For the hot flow cases, ethanol pools were used as the fire source. The effect of tunnel ventilation velocity on important fire parameters such as flow temperature and heat release rate of fire were investigated. Results showed that the critical ventilation velocity of the tunnel is achieved around 0.85 m/s. The flow inside the model tunnel is highly affected by the fire in the downstream due to buoyancy effect of the smoke that resists the bulk motion of the airflow. It was shown that heat release rate and gas temperature of the tunnel are functions of ventilation velocity as well.