Ceviz yetiştiriciliğinin yatırım analizi Kırşehir ili Kaman ilçesi örneği
Investment analysıs of walnut breedıng case of Kaman dıstrıct of Kırşehir
- Tez No: 539261
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, Kırşehir ili Kaman ilçesinde ceviz yetiştiriciliğinin yatırım analizi yapılmıştır. Çalışmada kullanılan veriler Kaman'da ceviz yetiştiriciliği yapan 46 ceviz bahçesi sahibinden yüz yüze anket yöntemi ile alınmıştır. Elde edilen veriler ile ceviz üretim maliyeti ve yatırım analizi yapılmıştır. Ayrıca ceviz yetiştiriciliği yapan işletmelerin mevcut durumları tespit edilerek karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri ortaya konulmuştur. Araştırma bulgularına göre ceviz bahçelerinde ortalama parsel büyüklüğü 27,87 dekar olarak tespit edilmiştir. Ceviz yetiştiriciliğinde toplam üretim masrafları içinde değişen masraflar %47,18 ve sabit masraflar %52,82'lik paya sahiptir. Masraflar içerisinde en yüksek paya sahip olan iş gücü masrafının azaltılabilmesi için işletme içerisinde planlamalar yapılmalıdır. Ceviz yetiştiriciliğinde gayrisafi üretim değeri 3.688,92 TL/dekar, brüt kâr 2.917,25 TL/dekar, net kâr ise 2.053,30 TL/dekar olarak hesaplanmıştır. İncelenen işletmelerde dekara ortalama verim 153,71 kg/dekar, 1 kg ceviz maliyeti ise 10,64 TL/kg olarak hesaplanmıştır. Yatırım analizine göre Net Bugünkü Değer, Fayda/Masraf Oranı ve İç Kârlılık incelenmiştir. Ceviz yetiştiriciliğine ilişkin incelenen işletmelerde %10,06 indirgeme oranında net bugünkü değer 6.961,93 TL/da ve fayda masraf oranı 1,63 ve iç kârlılık oranı %22,27 olarak hesaplanmıştır. Araştırmadan elde edilen bilgilere göre; Kaman ilçesinde ceviz yetiştiriciliğine yapılan yatırımın ekonomik yönden uygulanabilir ve kârlı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the investment analysis of walnut cultivation was made in Kaman district of Kırşehir province. The data used in this study were taken from face-to-face questionnaire method from 46 walnut garden owners in Kaman. Walnut production cost and investment analysis were performed with the obtained data. In addition, the current situation of the firms engaged in walnut cultivation were identified and the problems they encountered and solutions were presented. According to the research findings, the average parcel size in the walnut orchards was determined as 27,87 decares. Total production cost in walnut cultivation is 47.18% and fixed cost is 52.82%. In order to reduce the labor costs that have the highest share within the costs, plans should be made within the enterprise. Gross production value in walnut cultivation is calculated as 3.688,92 TL / da, gross profit was 2.917,25 TL / da and net profit was 2.053,30 TL / da. The average walnut yield was 153,71 kg / da and 1 kg walnut cost was 10,64 TL / kg. According to investment analysis, Net Present Value, Benefit / Cost Rate and Internal Profitability Ratio are examined. The net present value at the rate of 10,06% discount ratio in the firms examined in terms of walnut growing was calculated as 6.961,93 TL/da and the benefit cost ratio was calculated as 1.63 and the ınternal profitability ratio of walnut farming was as 22,27%. According to the information obtained from the research; The investment in walnut cultivation in Kaman district has been found to be economically viable and profitable.