Risk and protective factors in the relation between early maladaptive schemas and emerging adulthood psychological well-being
Erken dönem uyumsuz şemalar ve beliren yetişkinlik dönemi psikolojik iyi oluş arasındaki risk faktörleri ve koruyucu faktörler
  1. Tez No: 539262
  2. Yazar: ZEYNEP YILDIZHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATHANASIOS MOURATIDIS, PROF. DR. NİLHAN SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Erken dönem uyumsuz şemalar psikolojik iyi oluş ile ilişkilidir ancak bu ilişkide aracı rol oynayabilecek faktörler hakkındaki bilgi kısıtlıdır. Bu araştırmanın amacı bilişsel esneklik, duygu düzenleme güçlüğü ve algılanan sosyal desteğin, kişilerin erken yaşantılarında oluşmaya başlayan erken dönem uyumsuz şemalar ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide aracı role sahip olup olmadığını incelemektir. Araştırmanın örneklemini iki ayrı grup oluşturmaktadır; klinik grup (N = 106) ve klinik olmayan grup (N = 286). Regresyon analizlerinin sonuçlarına göre, zedelenmiş otonominin yaşam doyumunu ve depresyonu yordamada en tutarlı yordayıcı değişken olduğu gözlenmiştir. Bunun yanı sıra, iki grupta da, duygu düzenleme güçlüğü ve algılanan sosyal desteğin de sözü edilen ilişkide en tutarlı aracı değişkenler olduğu göze çarpmaktadır. Sonuçlar erken dönem uyumsuz şemalar literatürü ışığında tartışılmış ve gelecek çalışmalar için önerilerde de bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Early Maladaptive Schemas (EMS) relate to psychological well-being, but little is known about which factors may mediate this relation. The purpose of this study was to examine to what extent cognitive flexibility, emotion regulation difficulties and perceived social support may explain why EMS as formed in early childhood may relate to psychological well-being during adolescence and early adulthood. Data were collected from two different samples, a clinical sample (N = 106) and a non-clinical one (N = 286). Regression analyses have shown that impaired autonomy was the most consistent predictor of life satisfaction and depression and that emotion regulation difficulties and perceived social support were the most consistent mediators of the relation of impaired autonomy to depression and life satisfaction in both samples. The findings were discussed in light of the EMS literature, followed by future research suggestions.