Hazine ve orman arazilerinin kiralanarak geliştirilmesi ve ekonomiye kazandırılması: Naipköy mahallesi (Süleymanpaşa/Tekirdağ) uygulama örneği
Developing treasury and forest lands by lease and gaining the economy naipkoy neighborhood (Süleymanpaşa/Tekirdağ) application example
  1. Tez No: 812605
  2. Yazar: NAİM GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Türkiye'de her yıl hazine ve orman arazilerinde doğal sebeplerden ve suni sebeplerden dolayı orman kayıpları ortaya çıkmaktadır. Yeniden endüstriyel ağaçlandırma imkânı olmayan hazine ve orman arazilerinde, tarımsal amaçlı ve özel ağaçlandırma amaçlı kiralama ve tahsis faaliyetleri yürütülmektedir. Bu kapsamda; Tekirdağ ili, Süleymanpaşa İlçesi, Naipköy Mahallesi sınırları içerisinde bulunan, 49 yıllığına tahsis/kullanım izni alınan Hazineye ait 102 dönüm orman arazisinde, uygulama projesi kapsamında örnek alınabilecek“Yatırım ve iş geliştirme modeli”oluşturulmuştur. Bu çalışmanın amacı; oluşturulan modelle hazineye ait olan ham ve verimsiz araziyi geliştirmek, arazi üzerinde gelir getirici ceviz türünün ağaçlandırılmasından elde edilecek gelirle devlet ekonomisine katkıda bulunmak, ceviz ihtiyacında dışa bağımlılığı azaltmak ve istihdam oluşturmaktır..Anadolu'da geleneksel ceviz yetiştiriciliğinde farklı olarak son yıllarda modern ceviz tesisi uygulamalarında, ürün kalitesi ve değeri yüksek olan chandler cinsi ceviz türünün gelişim süreci anlatılmıştır. Özel ağaçlandırma sürecinde karşılaşılan sorunlar ele alınmış, çözüm önerilerinde bulunulmuştur. Gelir getirici ağaçlandırmanın türü olan ceviz ağacı ve projesinin, en az 12 yıllık süreçte ön görülen, devlet ekonomisine katkısı ve yatırımcısına olan katkısı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Every year in Turkey, forest losses occur in treasury and forest lands due to natural and artificial reasons. In the treasury and forest lands that do not have the opportunity to re-industrial afforestation, renting and allocation activities are carried out for agricultural and private afforestation purposes. in this context; An“investment and business development model”, which can be taken as an example within the scope of the implementation project, has been created on 102 decares of forest land belonging to the Treasury, which is located within the borders of Tekirdağ province, Süleymanpaşa District, Naipköy District, for which the allocation / use permit for 49 years has been obtained. the purpose of this study; With the model created, to develop the raw and unproductive land owned by the treasury, to contribute to the state economy with the income to be obtained from the afforestation of the income-generating walnut species on the land, to reduce foreign dependence on walnut needs and to create employment.Afforestation works also contribute to the protection of the natural structure from erosion and its greening. Unlike traditional walnut cultivation in Anatolia, the development process of Chandler walnut species, which has high product quality and value, is explained in modern walnut plant applications in recent years. The problems encountered in the private afforestation process were discussed and solution suggestions were made. In this study, the evaluation methods of treasury and forest lands, the ways and methods to be followed in private afforestation and different rental activities are mentioned. The contribution of the walnut tree and its project, which is the type of income-generating afforestation, to the state economy and its investor, which is foreseen in a period of at least 12 years, has been analyzed.