Interpretation and presentation of the Byzantine Heritage at 'Herakleia ad Latmos'
Herakleia ad Latmos Antik Kentindeki Bizans kültür mirasının yorumu ve sunumu
- Tez No: 539295
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Mimarlık, Archeology, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
Bu araştırma, kültürel mirasın sahiplenilmesi ve korunması gerekliliği bilincinin yalnızca etkin farkındalık ve geçmişin anlaşılması ve kavranması sayesinde sağlanacağı gerçeğine dayanmaktadır. Türkiye'deki Bizans kültür mirası ideolojik ve pragmatik nedenlerle uzun süre ihmal edilmiştir. Benzer sebepler, genel anlamda arkeolojik tarafsızlığı da etkilemiş ve Türkiye ve başka birçok yerde, Bizans kültür mirası da dâhil olmak üzere, geçmişin belirli dönemlerinin 'seçilmesine' veya 'dışlanmasına' yol açmıştır. Ayrıca, özellikle arkeolojik alanlar söz konusu olduğunda, genellikle yıkıntı halinde ve bu nedenle daha kırılgan durumda olan ve dolayısıyla görsel etkileyicilikten yoksun kalan Geç Antik ve Bizans dönemi kalıntıları, görsel olarak daha anıtsal ve etkileyici olan ve bu nedenle daha ön plana çıkarılan Klasik Dönem yapıları kadar önemli sayılmamıştır. Bu koşullar göz önüne alındığında, değerlerinin kabulü, özgünlük ve bütünlüğünün sürdürülebilir korunması için Bizans kültür mirası, ortak kültür mirasımızın bir parçası olarak yeniden yorumlanmalı ve sunulmalıdır. Bu çalışma, Bizans kültür mirasının yorumlanması ve sunulması konusunu, özellikle arkeolojik alanlar özelinde incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çerçeve içerisinde, antik Karya bölgesinde Bafa Gölü Tabiat Parkı içerisinde yer alan ve Orta ve Geç Bizans dönemlerine ait ve bazıları zorlu bir topoğrafyada konumlanan ve bu nedenle kolay erişilemeyen etkileyici manastır yapılarını içeren Herakleia ad Latmos (modern Kapkırı) antik kenti örnek çalışma alanı olarak seçilmiştir. Topoğrafik konumları ve tarihi katmanları ile Herakleia antik kentinden kolayca ayırt edilebilir durumda ve görece iyi korunmuş olan Bizans manastır yerleşimleri, sadece Bizans manastırlarının genel özelliklerini değil, aynı zamanda mimari ve mekânsal özellikleri ile Orta ve Geç Bizans Dönemi yapım teknikleri ve malzeme kullanımını yansıtması bakımından önem taşımaktadır. Dolayısıyla, böyle bir kültür mirasının, etkin yorumlama, sunum ve ziyaretçi yönlendirme stratejileri sayesinde tanınırlığının arttırılması gerekmektedir. Bu araştırma, Herakleia ad Latmos antik kentindeki Bizans kültür mirasının sahip olduğu değer ve potansiyelleri ve korunmasına yönelik tehditleri inceleyerek, bu mirasın doğal ve topoğrafik konumu içerisinde daha iyi anlaşılması ve korunması için yorum ve sunum önerileri geliştirmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is based upon the fact that only an affective awareness and understanding of the past can help promote awareness of the need to adopt and protect cultural heritage. The Byzantine cultural heritage in Turkey has long been neglected for a number of ideological and pragmatic factors. Such factors have also affected the 'archaeological objectivity' in general and led to the 'selection' or 'exclusion' of specific periods of the past, including Byzantium, in Turkey and elsewhere. Furthermore, regarding archaeological sites in particular, the Late Antique and Byzantine remains, especially those in a ruinous and fragile state of preservation and thus lacking immediate visual attraction, have not always been recognized (and promoted) as important as the visually more attractive monuments of Classical Antiquity. Given these circumstances, Byzantium needs to be re-interpreted and represented as part of a common cultural heritage for the positive reception of its values and sustainable protection of the authenticity and integrity of its heritage. This study thus aims to investigate issues relating to the interpretation and presentation of Byzantine cultural heritage, with particular emphasis on the archaeological sites. In this context, the ancient city of Herakleia ad Latmos (modern Kapkırı) in Caria, including impressive monastic buildings, some of which sited in a challenging topographical setting and not easily accessible, of the Middle to Late Byzantine periods, located within a 'Natural Park' area on Lake Bafa, is selected as a case study. These relatively well preserved Byzantine monastic sites, easily distinguishable from the ancient city of Herakleia in terms of their topographical position and historical layering, are significant in terms of reflecting not only the general characteristics of Byzantine monasteries, but also the architectural and spatial features and typical building techniques and materials of the Middle and Late Byzantine Ages. They thus deserve to receive a greater recognition which can only be achieved with appropriate interpretation, presentation and visitor orientation strategies. This research explores the values and opportunities offered by the Byzantine cultural heritage at Herakleia ad Latmos, as well as the problems of and threats to its conservation, and offers proposals for site interpretation and presentation for the better understanding and protection of this heritage in its natural and topographical setting.