Yaygın mikotoksinlerin ammonizasyonla eliminasyonu
Elimination of mycotoxins by the ammoniation method
- Tez No: 539296
- Danışmanlar: PROF. DR. ARMAĞAN HAYIRLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Beslenme ve Diyetetik, Veteriner Hekimliği, Food Hygiene and Technology, Nutrition and Dietetics, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Mikotoksinlerin kimyasal yöntemlerle dekontaminasyon/eliminasyon uygulamalarından birisi olan ammonizasyon yöntemi yaygın mikotoksinlerden aflatoksin ve okratoksinlerdeki lakton halkalarının epoksi bağlarını parçalayarak toksik olmayan yeni metabolitler oluşturur. Bu çalışmanın amacı, kanatlı ve ruminant rasyonlarının yüksek düzeyde aflatoksin B1 (AFB1), okratoksin A (OTA) ve zeralenon (ZEA) ile kontaminasyonu sonrası uygulanan ammonizasyon yönteminin etkinliğini belirlemektir. Materyal ve Metot: Yumurta tavuk yemi ve sütçü inek toplam karma yemi AFB1, OTA ve ZEA'nın kabul edilen yasal limitlerinin 25 katı ile kontaminasyondan sonra 50ºC sıcaklıkta, atmosferik basınç altında 24 saat süreyle NH4HCO3 ile ammonize edildi. Mikotoksin seviyeleri LC-MS/MS yöntemiyle ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Ammoniation which is one of the chemical methods for decontamination/ elimination of aflatoxin and ochratoxins, common mycotoxins, through disrupting the epoxy bound present in thelacton ring, yielding non-toxic metabolites. Aim of this study was t attain efficacy of the ammoniation method after contaminating poultry and ruminant diets with aflatoxin B1 (AFB1), ochratoxin A (OTA) and zearalenone (ZEA) at a high level. Material and Methods: After contaminating laying hen feed and dairy cattle total mixed ration with mycotoxins (contain AFB1, OTA and ZEA) at 25 times of their accepted legal limits(20 ppb, 200 ppb and 500 ppb respectively), the feeds were subjected to ammoniation with NH4HCO3 (10g/kg) at 50 ºC for 24 hours under the atmospheric pressure. Mycotoxin levels were analyzed using the LC-MS/MS technique.