Strategic analysis for Hewlett packard
Hewlett Packard için stratejik analiz
- Tez No: 53930
- Danışmanlar: PROF.DR. F. MİLES RAYMOND
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
oz Hewlett Packard yada kısaltılmış ve yaygın bilinen adıyla HP, Türkiye ofisini 1989 yılında açarak yerel pazarda yerini aldı. HP Teknik Sistemler Satış Bölümü, geçen 7 yıllık süre zarfında, Türk Teknik Sistemler Pazarının yüzde ellisine hakim oldu. Hewlett Packard Teknik Sistemler Satış Bölümü hederini, pazar yapısında yakın zaman dilimi içinde meydana gelen değişiklikler sebebiyle çok yoğun rekabetçi bir ortama dönüşen bu pazarda, pazar payım arttırarak büyümek ve böylece Hewlett Packard'ın 2000 yılına kadar bir numaralı bilgisayar firması olma hedefine katkıda bulunmak olarak belirledi. Bu hedefe yönelik bir strateji oluşturulması ; - Rakiplerin direkt olarak HP'yı hedefleyen atakları, - Pazarda yeni rakiplerin yerlerini almaları, - Alternatif ürünlerin hızla gelişerek bir tehdit oluşturmaya başlamaları gibi baskıcı değişkenlerin yanısıra, pazarın hızla büyümesi ve bu hızın gümrük birliği çerçevesinde bir ivmeye sahip olması gibi genişlemeye yönelik unsurların da varlığı göz önüne alındığında, zevkli ve güç bir iş olarak ortaya çıkmaktadır. Yaptığımız çalışmada teknik sistemler pazarlama ortamı tüm etkenler bazında analiz edilerek, bir dizi defansif ve ofansif pazarlama stratejisi oluşturulmakta ve bu stratejinin başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için gerekli yapısal modifikasyon ve bu modifikasyona yönelik insan kaynaklan geliştirme programı belirlenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Hewlett Packard Turkey has been formed in 1989 as a subsidiary of Hewlett Packard. The Technical Systems Unit of HP has captured above 50% of arising Turkish Technical Computing Market within the past 7 years. Formulating a strategy for Hewlett Packard Technical Computing systems Group becomes a very challenging task when one considers the dynamics of the marketing environment : - The local market is expected to grow double folded and technologically develop (including computer infra-structure) as Turkey is urged to remove the customs protection walls as a part of her agreement with EU, - The available tough competition from global rivals getting even more tougher with Hewlett Packard's well announced target of being the number one IT company by year 2000, - New competitors (entrants) coming into the Turkish market and - Technologically catching up alternative products The following paper analyzes the current Turkish marketing environment and proposes a competitive strategy covering from structural modifications, marketing tactics to human resources recruitment and development plan, to ensure that local team contributes to achievement of Hewlett Packard's global target of becoming the m