Strategic analysis for İzocam
İzocam için stratejik analiz
- Tez No: 42818
- Danışmanlar: PROF.DR. E. RAYMOND MİLES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
oz İzocam lisansı, yüksek teknolojik ürünleri ve izolasyon bilincini geliştirme çabaları ile 1990 'lamı ortalarına kadar pazara hakim oldu. Hafif ve hacimli ürünlerin yüksek nakliye maliyetlerinden doğan tabii bir koruma, izolasyon ürünlerinin ithalatına engel olarak, şirketin bir monopoli olarak hüküm sürmesine yardım etti. Ancak endüstrinin çekiciliği, gelişen pazar fırsatları müstakbel rakipleri bu sahada yatırıma çekti. Dow 1995'in ikinci yansında ekstrüde polistiren tesisini işletmeye açmaya hazırlanıyor. Toprak grubu 1996 'da üretime başlayacağı camyünü tesisi için yatırım yapıyor. İzocam' in çetin bir rekabet yaşayacağı pazardaki bu önemli değişiklikler göz önüne alınarak, pazarı, rakipleri, güçlü ve zayıf tarafları ile yeteneklerini, mevcut stratejüerini, kabullerini ve öngörülen hedeflerini incelemek ve İzocam için bir hareket planı hazırlamak gereklidir. Özetle, İzocam camyünü pazarında pazar payını olabildiğince korumağa çalışmalı ve gelecek ekstrüde polistiren pazarının yansım ele geçilmelidir. Müşteriye sunulacak ürün gamını tamamlamak için, ürün çeşitlendirme politikası üzerinde önemledurulmalıdır. Şirket, izolasyon ürünlerinde kalite bilincini artırma çabalarına devam etmelidir. Şirketin, maliyetleri azaltma ve prodüktiviteyi artırma, ekonomik ölçeğe ulaşma hedefleri rekabet edebilmesinde en önemli kozu olacakta*. Fonksiyonel yapı içinde, ürün bazında kurulmuş bir organizasyon şeklinde beklenen yeniden yapılanma, şirket taahüdü, iletişim ve koordinasyonda gerçeklenecek geliştirmeler ile güçlendirilecektir. Pazarlama enformasyon sistemindeki liderliği, üst yönetim için kendi insan kaynaklarını oluşturması ile desteklenecektir. Sonuç olarak bütün bunlar İzocam'a nisbi avantajını korumada yardımcı olacaktır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT İzocam, with the strength of its license, its high technological products and its marketing efforts to develop insulation awareness, dominated the market untill the mid 1990's. A natural protection, arising from high cost of transportation of the light and voluminous products, prevented the importation of the insulation products and helped the company to reign as a monopoly. But the attractiveness of the industry, the growing market opportunities attracted future competitors to invest in this field : Dow is preparing to start-up its extruded polystyrene plant in the second half of 1995. The Toprak Group is investing for a glass wool plant to start-up in 1996. Regarding the significant changes of the market where İzocam will face a tough competition, it is necessary to study the market, the competitors, their capabilities, such as their strengths and their weaknesses, their current strategies, their assumptions and their future goals, and then create an action plan for İzocam. Briefly, İzocam should defend its market share as far as possible for the glass wool market and obtain half of the future extruded polystyrene market. Its diversification policy should be emphasized to complete the insulation product range available to the 111customer. The company should continue its efforts to increase awareness on quality sensitivity in insulation products. The company's goals to reduce costs and to increase productivity, to reach the economy of scale will be its most important assets to be competitive. Expected re-organization in a product-structured organization within a fiinctional structure should be powered by improvements in commitment, communication and coordination. Its leading edge in Marketing Information System should be supported by building its own human resources for the upper management. AH these will help İzocam to sustain its comparative advantage. IV