Strategic analysis for Aygaz A.Ş.
Aygaz A.Ş.'nin stratejik analizi
- Tez No: 53929
- Danışmanlar: PROF.DR. RAYMOND MİLES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
öz Türk enerji endüstrisinde, önemli paya sahip olan sektörlerden biri de LPG (Likit Petrol Gazı) sektörüdür. Bu tez söz konusu sektörü ve önde gelen firmalarından biri olan Aygaz'ı incelemekte ve rekabetçi bir strateji için öneriler geliştirmektedir. Aygaz, 35 yıllık bilgi birikimi, geniş bayi ağı, profesyonel yönetimi ve yüksek pazar payıyla LPG sektöründeki liderliğini sürdürmektedir. Ancak Türkiye'de 1994 finansal krizi gibi değişen şartlar, ülkenin en büyük LPG üreten ve ithal eden kuruluşu olan Tüpraş'm özelliştirilme planlan ve Avrupa Birliği ülkeleri ile gümrük birliğinin yaratacağı rekabet ortamı nedeniyle, Aygaz' m yeni stratejiler geliştirmesi gerekmektedir. LPG sektöründe, özellikle küçük ölçekli bölgesel LPG şirketlerinin haksız rekabeti; bazı büyük yabana LPG firmalarının pazara girişi sebebiyle, büyük bir rekabet yaşanmaktadır. Aygaz'ın çetin bir rekabet yaşadığı pazardaki önemli değişikliklerde göz önüne alınarak, pazarı, rakipleri, güçlü ve zayıf tarafları ile yeteneklerini, mevcut stratejilerini, kabul ve öngörülen hedefleri incelemek ve Aygaz için bir hareket planı hazırlamak gereklidirYapılan endüstri analizleri ışığında, şirketin geleneksel politikaları tekrar gözden geçirilmiş ve yeni olanaklar aranmıştır. Çalışmanın sonunda gelecekte şirketin başarılı olması için gerekli görünen yapısal, stratejik ve insan kaynaklan yönetimi değişiklikleri tavsiye edilmiştir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT LPG (Liquefied Petroleum Gases) is one of the main sectors of the Turkish energy industry. This thesis analyses this sector and its leading company, Aygaz A.Ş., and makes recommendations for a competitive strategy. Aygaz continues its leadership in the LPG sector with its knowledge accumulation of 35 years, strong network of retailers, professional management and high market share. Due to the changing economic conditions like the 1 994 financial crisis, the planning of the privatization of Tüpraş, which is the biggest producer and importer of LPG in Turkey, and the emerging competitive environment resulting from the planned customs union with Europe, Aygaz has to develop new business strategies. There is cut-throat competition in the LPG market in Turkey due to the unfair competition engaged by the small scale regional companies and the new entries of the big-foreign LPG companies into the market. Regarding the significant changes of the market where Aygaz will face a tougher competition, it is necessary to study the market, the competitors, their capabilities, such as their strengths and their 111weaknesses, their assumptions and their future goals, and then create an action plan for Aygaz. By using this industrial analysis, the existing strategy of the company is reviewed and the new options for the future are considered. The changes in the structure, strategy and human resources management are recommended to reposition the company. IV