İleri evre akciğer kanseri tedavisinde 'salvage cerrahi' nin etkinliği
Efficacy of 'salvage surgery' in the treatment of advanced lung cancer
  1. Tez No: 539313
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN CAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş: İleri evre akciğer kanseri tedavisinde uygulanan definitif kemoterapi ve/veya radyoterapi sonrası başarısızlık ya da rezidü tümör kalması durumunda; seçilmiş uygun vakalarda R0 rezeksiyonla cerrahi tedavi uygulanabilmektedir.“Salvage”rezeksiyon olarak da adlandırılan bu operasyonlarla ilgili literatürde endikasyonlar halen net değildir. Çalışmamızda“Salvage”operasyonların etkinliği; postop sağkalım, peroperative – postoperatif morbidite ve mortalite incelenerek prognostik faktörler eşliğinde araştırıldı. Gereç – Yöntem: Ocak 2006 – Aralık 2016 yılları arası küçük hücreli dışı akciğer kanseri nedeniyle opere edilen hastalar incelendi. Bu hastalar arasından definitif kemoterapi ve/veya radyoterapi sonrası R0 rezeksiyon uygulanmış 51 hasta incelendi. Bulgular: Kırk altı erkek, 5 kadın hastanın yaş ortalaması 57,58 + 6,78 (46 – 78) di. Otuz iki (%62.74) hasta definitif dozda kemoterapi alırken, 16 hasta (%31.37) kemoradyoterapi, 3 hasta (%5.88) yüksek doz radyoterapi aldı. Son alınan tedavi ve cerrahi arası süre ortalama 14 + 10.89 (6 – 74) hafta idi. Otuz iki hasta klinik olarak Evre 3A iken 19 hasta Evre 3B olarak değerlendirilip definitif tedaviye yönlendirilmiş. Yirmi beş hasta (%49.01) hasta mediasten invazyonu, 24 (%47.05) hasta N2, 1 (%1.96) hasta göğüs duvarı invazyonu, 1(%1.96) hasta da medikal inoperable değerlendirilmesi üzerine definitif tedavi aldı. Otuziki (%63) hastaya lobektomi, 19(%37) hastaya pnömonektomi uygulandı. Postop hastanede kalış süresi ortalama 8.23 + 3.12 (4 – 20) olarak saptandı. Kırkiki hastada (%82.35) komplikasyon gelişmezken 9 (%17.65) hastada komplikasyon gelişti. Dört (%7.8) hastada postop mortalite gelişti. Beş yıllık sağ kalım %36.6 olarak hesaplanırken median sağ kalım 34 ay olarak hesaplandı. Median progresyonsuz sağ kalım 26.23 ay olarak saptandı. Tartışma Lokal ileri evre akciğer kanserinde“Salvage cerrahi”seçilmiş vakalarda kabul edilebilir morbidite ve mortalite ile deneyimli merkezlerde uygulanabilir bir metod olarak düşünülmüştür. Sağkalıma olumlu etkisi yan etkisi azaltılmış kt/rt/krt ve cerrahi deneyim ile gittikçe artacaktır
Özet (Çeviri)
Background: In case of failure or residual tumor after definitive chemotherapy and / or radiotherapy applied in advanced lung cancer treatment; In selected cases, surgical treatment with R0 resection can be performed. The indications for these operations, also called salvage resection, are still unclear in the literature. Efficacy of“Salvage”operations in our study; postoperative survival, peroperative - postoperative morbidity and mortality were investigated and prognostic factors were investigated. Methods: Patients who were operated for non - small cell lung cancer between January 2006 and December 2016 were examined. Among these patients, 52 patients who underwent R0 resection after definitive chemotherapy and / or radiotherapy were evaluated. Results: The mean age was 57.58 +6.78 (46 - 78) in 46 male and 5 female patients. Thirty-two (62.74%) patients received chemotherapy at the definitive dose, 16 (31.37%) patients received chemoradiotherapy and 3 patients (5.88%) received high-dose radiotherapy. The mean duration of treatment and surgery was 14 + 10.89 (6 - 74) weeks. Thirty - two patients were clinically evaluated as Stage 3A while 19 patients were evaluated as Stage 3B and directed to definitive therapy. Twenty-five patients (49.01%) received mediastinal invasion, 24 (47.05%) patients received N2, 1 (1.96%) patients had chest wall invasion, and 1 (1.96%) patients received definitive treatment on medical inoperable evaluation. Thirty (63%) patients underwent lobectomy and 19 (37%) underwent pneumonectomy. The mean duration of hospital stay was 8.23 + 3.12 (range 4 - 20). Forty-two patients (82.35%) had no complications and 9 (17.65%) patients had complications. Postoperative mortality occurred in four (7.8%) patients. Five-year survival was calculated as 36.6% and median survival was 34 months. Median progression-free survival was 26.23 months. Discussion:“Salvage surgery”ile has been considered as a feasible method in experienced centers with acceptable morbidity and mortality in selected patients with advanced lung cancer. The positive effect of survival will be on the side effect of reduced CT / RT / CRT and increased surgical experience.