Kur'an'da insanın eğitimi: Tebşir ve inzar
Human's trai̇ni̇ng in The Qur'an: Intimidation and harbinger
  1. Tez No: 539338
  2. Yazar: MORTEZA SOLEİMANİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL GÜLLÜCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu tezin amacı Kur'an'da geçen tebşir ve inzar kelimelerini tefsir ve din eğitimi çalışmalarından istifade ederek islam dini eğitimi açısından değerlendirmektir. Birinci bölümde, insanın yaratılma amacı ve eğitimi üzerinde duruldu. İkinci bölümde Kur'an-ı Kerim'de kullanılan tebşir ve inzar kelimelerinin anlam alanı belirlenmeye çalışıldı. Bu kelimelrin islam eğitimi açısından yeri tespit edilmeye çalışıldı. Üçüncü bölümde ise inzar ve tebşirin Kur'an'daki benzer kavramları eğitim açısından incelendi. İnsanın yaratılışı ve sonrasında insanları hidayet edecek peygamberlerin gönderilmesi, ibadet ve terbiye ile insanların kemal yolunda ilerlemelerine olanak sağlanması yaratılış amacının konusudur. Bu yaratılış amacı doğrultusunda Kur'an'da insanı eğitmek için tebşir ve inzar metodu dengeli bir şekilde kullanılmıştır. Gerek müjdeye hak kazananların, gerekse azaba uğrayanların vasıfları ilgili ayetlerde belirtilerek adeta eğitimin önemli bir unsuru olan bir disiplin yönetmeliği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to evaluate the words about announcing and omen in quran's interpretation in terms of Islamic education. The first chapter, focus on human creation purpose and education. In the second chapter, it was attempts to determine the meaning of the words announcing and omen. An attempt was made to identify these words in terms of Islamic education. In the third chapter, similar concepts of announcing and omen are examined in terms of education. Creation of human beings and prophets to guide people, the aim of creation is to enable people to progress in the path of worship through worship and discipline. In line with this purpose of creation, the Qur'an method was used in a balanced way to educate people. For those who deserved the salvation. A discipline regulation which is an important element of education by specifying the qualifications of those who are suffering from the punishment.