Psikolojik sermayenin tükenmişlik sendromu üzerinde etkisi: Sağlık çalışanları üzerinde bir araştırma
The impact of psychological capital on burnout syndrome: A survey on health care workers
- Tez No: 539343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN GİDERLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada, psikolojik sermaye yaklaşımı ile tükenmişlik sendromu hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın temel amacı sağlık çalışanlarının psikolojik sermaye düzeylerinin tükenmişlik sendromu üzerine olan etkisini saptayabilmektir. Çalışma Bursa ili Gemlik ilçesinde bulunan özel ve kamusal alanda faaliyet gösteren sağlık kurumlarında çalışan 228 sağlık çalışanı üzerine gerçekleştirilmiştir. Araştırma için kişisel bilgi formu, Luthans Psikolojik Sermaye Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Ölçeğinden oluşturulmuş 55 sorudan meydana gelen bir anket uygulaması yapılmıştır. SPSS 22 programı yardımı ile frekans ve güvenirlilik analizleri ile psikolojik sermayenin tükenmişlik sendromuna etkisi için regresyon analizi ve psikolojik sermaye ile tükenmişlik sendromu arasındaki ilişkinin belirlenebilmesi için korelasyon analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, sağlık çalışanlarının psikolojik sermaye düzeylerinin tükenmişlik sendromunu anlamlı ve negatif yönde etkilediği sonucuna ulaşılmaktadır. Bu sonuca göre, çalışanların psikolojik sermaye düzeyleri arttıkça tükenmişlik düzeylerinde azalışlar beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
İn this Study, it is tried to given information about Psychological capital approach with Burnout Syndrome. The main purpose of the study is to be able to determine the effect of psychological capital levels of health workers on burnout syndrome. The study is made on 228 health workers working in private and public health institutions located in Gemlik province of Bursa. For the research, a survey was applied from 55 questions formed from personal information form, Luthans Psychological Capital Scale and Maslach Burnout Scale. Correlation analysis was performed to determine the relationship between psychological capital and burnout syndrome, frequency and reliability analyzes, regression analysis for psychological capital effects on burnout syndrome by utilizing the programme SPSS 22. As a result of the analyzes made, it is reached that the psychological capital levels of the health workers affect the burnout syndrome in a meaningful and negative directional. According to this result, as the level of psychological capital of the employees increases, the levels of burnout are expected to decrease.