Eğitim kurumlarında dağıtımcı liderlik ve örgütsel güven arasındaki ilişki: Kayseri il merkezi örneği
The relationship between distributed leadership and organizational confidence in educational institutions: Kayseri province case
  1. Tez No: 539342
  2. Yazar: ERKAN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSAMETTİN SERKAN AKILLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Politikası ve İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Liderlik; ortak bir hedefe yönelik olarak örgütün davranışlarını kontrol altına almak için kişinin sergilediği davranışlar bütünü; karşılıklı iletişim sürecinde önceden saptanan amaçlara ulaşmak için yönlendirilen kişiler arası etkileşim süreci ve davranışları aynı potada eriterek bir hareket başlatma ve sürdürme sürecidir. Güven ise bireyin, karşı tarafın sözlerinde, davranışlarında ve kararlarında, çıkarcı ve sadece kendini düşünen bir tarzda davranmayacağı konusunda olumlu bir beklenti içinde olmasıdır. Bu araştırmada okul yöneticilerinin algılanan dağıtımcı liderlik düzeyleri ve örgütsel güven düzeyleri arasındaki ilişki ve gruplar arası farklılıklar açısından incelenmiştir. Bu araştırmanın evrenini 2016-2017 eğitim öğretim yılında, Kayseri İl Merkezindeki Kocasinan, Melikgazi ve Talas ilçelerindeki devlet okullarında görev yapan toplam 1716 ortaokul öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem sayısını ise araştırma evreni içinden tesadüfî seçimle belirlenen 513 ortaokul öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan anket formunda“Kişisel Bilgi Formu”,“Dağıtımcı Liderlik Envanteri”ve“Örgütsel Güven Envanteri”yer almıştır. Anket formuyla elde edilen veriler SPSS 16.00 (Statistical Package for Social Sciences) istatistik programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Katılımcıların kişisel niteliklerine ilişkin sorulara verdikleri yanıtların frekans ve yüzdeleri hesaplanarak dağılımları belirlenmiştir. Yapılan Kolmogorov-Smirnov testi ve Shapiro-Wilk testi sonuçlarında verilerin normal dağılım göstermediği tespit edildiği için analizde parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde ikili küme arasındaki anlamlı farklılıkların tespiti için“Mann- Whitney U Testi”, ikiden fazla kümeler arası anlamlı farklılıkların tespiti için“Kruskal Wallis-H”testinden yararlanılmıştır Tüm istatistik çözümlemelerinde ,05 anlamlılık düzeyi temele alınmıştır. Araştırma sonucunda ulaşılan bazı bulgular şunlardır: • Öğretmenlerin örgütsel güven düzeylerinin cinsiyete göre farklılık gösterdiği ve bu farklılaşmanın erkeklerde olduğu belirlenmiştir. • Öğretmenlerin örgütsel güven ölçeği puanları okuldaki görev süresi değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. • Örgütsel güven ölçeği puanlarının mezun olunan okul türü değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaşmadığı saptanmıştır. • Ortaokul öğretmenlerinin örgütsel güven ölçeğinin mesleki kıdem süresi değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaşmadığı saptanmıştır. • Okul yöneticilerinin algılanan (öğretmenler tarafından algılanan) dağıtımcı liderlik düzeyleri cinsiyete göre istatistiksel olarak farklılık göstermediği saptanmıştır. • Okul yöneticilerinin algılanan (öğretmenler tarafından algılanan) dağıtımcı liderlik düzeyleri okulda görev süresi değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir farklılaşma olduğunu ve farkın okulda 4–7 yıl görev süresi olan öğretmenlerde olduğu saptanmıştır. • Okul yöneticilerinin algılanan (öğretmenler tarafından algılanan) dağıtımcı liderlik düzeylerinde mezun olunan okul türü değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir farklılaşma olduğu tespit edilmiştir • Okul yöneticilerinin algılanan (öğretmenler tarafından algılanan) dağıtımcı liderlik düzeyleri mesleki kıdem süresi değişkenine göre karşılaştırıldığında guruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir farklılaşma olduğu ve farkın 6–10 yıl mesleki kıdem süresi olan öğretmenlerde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Leadership is the process of interpersonal interaction directed to achieve the predetermined objectives in mutual communication process and the process of initiating and maintaining a movement by dissolving the behaviors in the same pot. Trust is a positive expectation that the individual will not behave in the opposite side's words, behaviors and decisions in a self-centered manner. In this study, the distributed leadership and organizational trust levels of school administrators were examined in terms of some variables. The scanning model was used in the research. In the 2016-2017 academic year, the universe of this research is composed of 513 secondary school teachers working in state schools in Kocasinan, Melikgazi and Talas Districts of Kayseri Province. The data required to achieve the determined purpose of the research were“Personal Information Form”,“distributor leadership inventory”and“organizational trust inventory”was used. The data obtained from the study were analyzed by means of the statistical Package of SPSS 16.00 (Statistical Package for Social Sciences). their distribution was determined by calculating the frequency and percentages of the respondents ' responses to questions about their personal characteristics. Because he results of the Kolmogorov-Smirnov Test and Shapiro-Wilk test showed that the data were not normal- nonparametric tests were used. In the analysis of the data , the Mann - Whitney U test was used to determine the significant differences between the two sets, and the Kruskal Wallis-h test was used to determine the significant differences between the two sets. All statistical analyses were based on ,05 significance levels. Some findings of the research include: • It has been determined that teachers differ between the levels of organizational trust and gender and that this differentiation is in favor of men. • Teachers' organizational trust scale scores were not found to be a significant difference compared to the task duration variable in the school. • Organizational trust scale scores were found significantly according to the school type gratuated. • Organizational trust scale of secondary school teachers was determined to be not significantly different from the professional seniority period variable. • School administrators ' perceived (perceived by teachers) distribution leadership levels did not differ according to gender. • School administrators perceived (perceived by teachers) distribution leadership levels were not found to be significantly different from the task duration variable in the school and the difference was in favor of 4-7 years • School administrators perceived (perceived by teachers) distribution leadership levels were determined to be significantly different from the type of school that graduated. • School administrators perceived (perceived by teachers) distribution leadership levels were found to be a significant difference between the groups compared to the professional seniority period variable and the difference was in favor of teachers with 6-10 years of professional seniority period.