Gövde yerleşimli plak psoriyazis, pitriyazis rozae, mikozis fungoides, nummuler dermatit, liken planus lezyonlarının ayırıcı tanısında dermoskopinin yeri ve önemi
The place and importance of dermoscopy in differential diagnosis of trunk-located plaque psoriasis, pityriasis rosea, mycosis fungoides, nummuler dermatitis, lichen planus lesions
  1. Tez No: 539350
  2. Yazar: SULTAN BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Dermoskopi temel olarak melanositik ve melanositik olmayan pigmente lezyonların değerlendirilmesi ve melanomun erken tanısında kullanılmaktadır. Hızlı, ucuz ve invaziv olmayan bir yöntem olması nedeniyle klinik kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Son yıllarda pigmente olmayan lezyonlarda ve çeşitli inflamatuar dermatozlarda dermoskopi kullanımı giderek artmıştır. Dermoskopik inceleme, klinik olarak net ayrımı yapılamayan dermatozlarda histopatolojik tanı öncesinde ayırıcı tanı açısından klinisyenlerin ellerini güçlendirmektedir. Bizim çalışmamızda gövde lezyonları olan plak psoriyazis (PP), liken planus (LP), mikozis fungoides (MF), pitriyazis rozae (PR) ve nummuler dermatit (ND) gibi klinik pratikte sık karşılaştığımız dermatolojik hastalıkların ayırıcı tanısında dermoskopik özelliklerin tanımlanması ve önemi vurgulandı. Çalışmaya 50 PP, 30 LP, 20 MF, 30 PR ve 20 ND'li hasta alındı. Lezyonlar X10'luk büyütmeye sahip polarize bir dermoskopla incelendi ve entegre edildiği fotoğraf makinesiyle görüntüler alınıp kaydedildi. Hastaların dermoskopik bulguları her bir lezyon için zemin rengi, damar tipi ve damar dağılımı, skuam rengi ve skuam dağılımı ve diğer ek bulgular açısından değerlendirildi. Dermoskopik bulgulardan zemin rengi açısından hasta grupları incelendiğinde PP, LP, MF ve ND'de açık ve koyu kırmızı renk, PR'de ise sarı ve sarı-turuncu renk daha ön plandaydı.
Özet (Çeviri)
Dermoscopy is used for the evaluation of melanocytic and non-melanocytic pigmented lesions, and for the early diagnosis of melanoma. Its use in clinical practice has become widespread, being rapid, inexpensive and noninvasive. The use of dermoscopy for the evaluation of non-pigmented lesions and various inflammatory dermatoses has witnessed a gradual increase in recent years. Dermoscopic examination strengthens the clinicians' hands in allowing the differential diagnosis of clinical indistinguishable lesions before proceeding to histopathological examination. The present study describes and highlights the importance of dermoscopic findings in the differential diagnosis of plaque psoriasis (PP), lichen planus (LP), mycosis fungoides (MF), pityriasis rosea (PR) and nummular dermatitis (ND) that mostly involve the trunk and that are often encountered in clinical practice. The study included 50 patients with PP, 30 patients with LP, 20 patients with MF, 30 patients with PR and 20 patients with ND. The lesions were inspected using a polarized dermoscope with x10 magnification and the lesions were photographed with an integrated camera. The dermoscopic findings of each lesion were evaluated for background color, type and distribution of vessels, color and distribution of scales, and other additional findings. Among the dermoscopic findings, when the patient groups were evaluated for background color, a light and dark red color was prominent in PP, LP, MF and ND, and yellow and yellow-orange colors were prominent in PR.