Investigation of the effects of NF-κB on ota induced apoptosis in HK-2 cell line
Okratoksin a güdümlü apoptozda NF-κB nin etkilerinin HK-2 hücre hattinda ̇incelenmesi
  1. Tez No: 539360
  2. Yazar: CAN GÜRKAŞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Okratoksin A (OTA) mantarların Aspergillus ve Penicillium cinsinin belirli türleri tarafından üretilen bir mikotoksindir. OTA'nın karsinojenik, genotoksik ve immünotoksik etkileri birçok çalışma ile gösterilmiştir ve Balkan Endemik Nefropatinin ana sebeplerinden biri olduğu düşünülmektedir. OTA'nın oksidatif strese neden olmak, hücre bölünme döngüsünü durdurmak ve çeşitli sinyal yolaklarını bozmak gibi etkileri vardır. Şu ana kadar OTA kaynaklı NF-kappaB aktivitesi ile apoptozu ilişkilendiren bir çalışma mevcut değildir. Mevcut projede OTA'nın HK-2 hücrelerinde standart NF-kappaB yolağının aktive olmasına neden olduğu gösterilmiştir. OTA p65'in çekirdeğe geçisini ve p65 tarafından ifade ettirilen genlerin translasyonunu arttırmaktadır. Buna ek olarak NF-kappaB yolağı inhibitörü olan Bay11-7085'in OTA ile birlikte verildiğinde OTA tarafından arttırılmakta olan Erk1-2 fosforilasyonunu azaltmaktadır. Sonuçlarımız Erk1-2 aracılığı ile aktive olan apoptozun da Bay11-7085 verildiğinde azaldığını göster- mektedir. Son olarak dominant-negatif etkiye sahip K310R-RelA mutant proteinini sürekli bir şekilde ifade eden HK-2 hücre hattı üretilmiştir. Bu hücrelere uzun süreli OTA muamelesinde Erk1-2 fosforilasyonunun kontrol hücrelerine oranla azaldığı göz- lemlenmiştir. Ancak, apoptotik hücre ölümünü engellemede etkisi sınırlı kalmıştır. Özet olarak sonuçlarımız OTA tarafından etkilenen bir sinyal yolağını daha ortaya çıkarmış ve OTA'nın etki mekanizmasında bilinmeyen bir basamağa daha ışık tutmuştur ve önceden bilinmekte olan Erk1-2 fosforilasyonu ve apoptoz ile bağlatı kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ocharoxin A (OTA) is a mycotoxin produced by certain species of Aspergillus and Penicillium genera of fungi. OTA was shown to be carcinogenic, genotoxic, immunotoxic by many studies and main suspected causative agent for Balkan Endemic Nephropathy. OTA induces oxidative stress, causes cell cycle arrest and deregulates various signaling pathways. There is no study relating the NF-kappaB activity and apoptosis upon OTA treatment. In this study, we have shown that OTA induces canonical NF-kappaB pathway in HK-2 cells. OTA mediates nuclear translocation of p65 subunit of NF-kappaB as well as NF-kappaB-driven gene expression. Moreover, We observed that, when NF-kappaB pathway was inhibited by Bay11-7085 OTA-induced Erk1-2 phosphorylation was diminished. Our results suggest that NF-kappaB inhibition also abate Erk1-2 mediated apoptosis upon OTA treatment. Finally, we have generated K310R-RelA HK-2 cell line expressing dominant-negative form of p65 subunit of NF-kappaB. Prolonged OTA exposure of these cells decreased Erk1-2 phosphorylation compared to control cells. However, the suppression of OTA-induced apoptotic cell death observed with chemical inhibition of NFkappa$B could not be achieved with this stable cell line. In conclusion, our results shed light on another major pathway affected by OTA and disclose one of the missing steps in OTA mode of action and relate it with foreknown effects of OTA, Erk1-2 phosphorylation and induction of apoptosis.