Investigation of the immunotoxic effects of ochratoxin A on natural killer cell activity
Okratoksin A'nın doğal öldürücü hücre aktivitesi üzerindeki immünotoksik etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 910393
  2. Yazar: KARDELEN UZUNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Biyokimya, Biyoloji, Allergy and Immunology, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Okratoksin A (OTA), Aspergillus ve Penicillium mantarları tarafından ikincil bir metabolit olarak üretilen ve çeşitli gıdalarla ve hayvan yemlerinde bulunan bir mikotoksindir. PI3K/Akt, MAPK/ERK ve NF-κB sinyal yolları da dahil olmak üzere farklı sinyal yollarında değişiklikleri içeren karmaşık bir toksisite sergiler. OTA'nın immünotoksisitesini hücre canlılığını ve proliferasyonunu azaltarak, inflamasyonu teşvik ederek ve bağışıklık hücre aktivitesine müdahale ederek sergilediği düşünülmektedir. OTA'nın hücre sağkalımını, sitotoksik aktiviteyi ve sitokin salınımını olumsuz etkilediği, fare ve sıçanların primer doğal öldürücü (NK) hücrelerinde bildirilmiş, ancak bu toksisitenin altında yatan moleküler mekanizmalar belirsiz kalmıştır. Bu çalışma, OTA aracılı NK hücre aktivasyonundaki doğuştan gelen bağışıklık sistemi immünotoksisitesinin moleküler mekanizmalarını açığa çıkararak, mikotoksin kaynaklı bağışıklık sistemi bozukluklarına ışık tutmayı amaçlamaktadır. Bulgular, OTA'ya maruz kalmanın PI3K/Akt, MAPK/ERK ve NF-κB yolları aracılığıyla NK hücre metabolizmasında değişikliklere yol açtığını ve bunun yanında degranülasyon seviyelerini ve granzyme B ifadesinin arttığını göstermektedir. NK hücrelerinin fenotiplenmesi ise OTA'nın, tümör mikroçevresinde artan bir şekilde ifade edilen aktivasyon reseptörü NKp46 seviyelerini yükselttiğini ortaya koymuştur. OTA'nın potansiyel bir insan kanserojeni olma özelliği ve anormal NK aktivitesi durumunda artan tümör oluşumu riskleri göz önünde alındığında bu çalışma, OTA aracılı immünotoksisitenin NK hücre aktivasyonundaki etkilerini moleküler düzeyde anlamak için değerli sonuçlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ochratoxin A (OTA) is a mycotoxin produced as a secondary metabolite by Aspergillus and Penicillium fungi species and detected in various food and animal feeds. It exhibits complex toxicity, involving alterations in different signaling pathways, including PI3K/Akt, MAPK/ERK, and NF-κB signaling pathways. It is thought that OTA exerts its immunotoxicity through reducing viability and proliferation, stimulation of inflammation, and interference with immune cell activity. Its detrimental effects on cell survival, cytotoxic activity, and cytokine release were reported in primary natural killer (NK) cells of mice and rats, whereas the molecular mechanisms underlying this toxicity remained elusive. This study aims to provide insight into mycotoxin-induced immune system impairments by unfolding the molecular mechanisms underlying OTA-induced innate immunotoxicity in NK cell activation. The findings demonstrate that OTA exposure leads to alterations in NK cell metabolism via PI3K/Akt, MAPK/ERK, and NF-κB pathways, alongside elevated degranulation levels and granzyme B expression. In addition, NK cell phenotyping revealed the upregulation of an activating receptor NKp46 levels, whose elevated expression was associated with the tumor microenvironment. Considering the potential of OTA as a human carcinogen and the elevated tumorigenesis risks associated with aberrant NK activity, this study provides valuable insights into the OTA-mediated toxicity of NK cell activation at molecular levels.