Sıçanlarda lipopolisakkarit ile indüklenen karaciğer hasarında eugenol'ün koruyucu etkilerinin HMGB1/TlR4/NF-κB ve Keap1/Nrf2/HO-1 yolakları aracılığıyla araştırılması
Investigation of the protective effects of eugenol on lipopolysacharide-induced liver damage in rats through HMGB1/TlR4/NF-κB and Keap1/Nrf2/HO-1 pathways
- Tez No: 943293
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ŞENGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu çalışmada, sıçanlarda lipopolisakkarit (LPS) ile indüklenen septik karaciğer hasarı modelinde Eugenol (EUL)'ün koruyucu etkilerinin HMGB1/TLR4/NF-κB ve Keap1/Nrf2/HO-1 yolakları aracılığıyla araştırılması amaçlandı. Materyal ve Metot: Çalışmada toplam 60 adet Spraque-Dawley ırkı erişkin erkek sıçan kullanıldı. Kontrol, EUL10, LPS, EUL5+LPS ve EUL10+LPS olmak üzere beş deney grubu oluşturuldu ve sıçanlar bu gruplara eşit sayıda rastgele dağıtıldı. Kontrol grubuna 15 gün boyunca oral 1 ml serum fizyolojik verildi. EUL10 grubuna 15 gün 10 mg/kg dozunda oral EUL uygulandı. LPS grubuna 15 gün oral serum fizyolojik verildi ve deneyin 15. günü tek doz LPS (30 mg/kg, i.p.) enjekte edildi. EUL5+LPS ve EUL10+LPS gruplarına 15 gün boyunca sırasıyla 5 ve 10 mg/kg dozunda oral EUL uygulandı. Son EUL enjeksiyonundan 1 saat sonra tek doz LPS (30 mg/kg, i.p.) enjekte edildi. LPS uygulamasından 6 saat sonra, sıçanların canlı ağırlık tartımları yapıldı ve sıçanlardan sevoflurane anestezisi altında intrakardiyak kan alındı. Daha sonra ötenazi edilen sıçanların karaciğer dokuları alındı. Kan ve karaciğer dokularında biyokimyasal ve moleküler analizler ile histopatolojik, immunohistokimyal ve immunofloresan incelemeler yapıldı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri Graphpad Prism 10 programında yapıldı ve sonuçlar deney grupları arasında karşılaştırmalı değerlendirildi. Bulgular: LPS ve EUL tedavi gruplarında sıçanların canlı ve karaciğer ağırlıklarının kontrol ve EUL10 grubuna göre önemli düzeyde düşük olduğu belirlendi. AST, ALT ve ALP düzeylerinin LPS grubunda kontrol ve EUL10 grubuna kıyasla yüksek olduğu, EUL10+LPS grubunda bu enzimlerin seviyelerinin LPS grubuna göre düşük olduğu saptandı. LPS'nin hepatik oksidatif stresi indüklediği, MDA seviyesinin arttığı, SOD ve GPx aktivitesinde düşme olduğu görüldü. EUL'ün özellikle yüksek dozunun MDA seviyesindeki artışı önlediği görüldü. LPS'nin karaciğerde inflamasyona sebep olduğu, EUL'ün her iki dozunun TNF-α, IL-1β ve IL-6 seviyelerindeki artışı önlediği belirlendi. LPS uygulamasının sıçanların karaciğer dokularında HMGB1/TLR4/NF-κB ve Keap1/Nrf2/HO-1 yolakları aracılığıyla inflamasyon ve oksidatif strese neden olduğu, HMGB1, NF-κB, Nrf2 ve HO-1 parametrelerinde LPS kaynaklı değişiklikleri önlediği görüldü. LPS'nin Kaspaz-3 ve Bax düzeyinde artışa, Bcl-2 ekspresyonunda azalmaya neden olduğu ve EUL'ün bu değişiklikleri önleyerek antiapoptotik etkili olduğu tespit edildi. EUL uygulaması, LPS'nin karaciğer dokusunda meydana getirdiği morfolojik değişiklikleri önlyerek koruyucu etki sağladı. Sonuç: Bu çalışmada, sıçanlarda LPS'nin HMGB1/TLR4/NF-kB ve Keap1/Nrf2/HO-1 yolakları aracılığıyla oksidatif stres, inflamasyon ve apoptozisi indüklediği, EUL'ün antioksidan, antiinflamatuvar ve antiapoptotik etkinliği ile hepatoprotektif etki sağladığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the protective effects of Eugenol (EUL) via HMGB1/TLR4/NF-κB and Keap1/Nrf2/HO-1 pathways in a lipopolysaccharide (LPS)-induced septic liver injury model in rats. Material and Method: In the study, a total of 60 adult male Sprague-Dawley rats were used. Five experimental groups were formed as control, EUL10, LPS, EUL5+LPS and EUL10+LPS and the rats were randomly distributed equally to these groups. The control group received 1 ml of saline solution orally for 15 days. The EUL10 group received oral EUL at a dose of 10 mg/kg for 15 days. The LPS group received oral saline solution for 15 days and a single dose of LPS (30 mg/kg, i.p.) was injected on the 15th day of the experiment. The EUL5+LPS and EUL10+LPS groups received oral EUL at doses of 5 and 10 mg/kg, respectively, for 15 days. A single dose of LPS (30 mg/kg, i.p.) was injected 1 hour after the last EUL injection. 6 hours after LPS administration, the rats were weighed and intracardiac blood was taken from the rats under sevoflurane anesthesia. Liver tissues were then taken from euthanized rats. Biochemical and molecular analyses, histopathological, immunohistochemical and immunofluorescent examinations were performed on blood and liver tissues. Statistical analyses of the obtained data were performed using the Graphpad Prism 10 program and the results were evaluated comparatively between the experimental groups. Results: It was determined that the live and liver weights of rats in LPS and EUL treatment groups were significantly lower compared to the control and EUL10 groups. It was determined that AST, ALT and ALP levels were higher in the LPS group compared to the control and EUL10 groups, and the levels of these enzymes were lower in the EUL10+LPS group compared to the LPS group. It was observed that LPS induced hepatic oxidative stress, increased MDA levels, and decreased SOD and GPx activities. It was observed that especially high doses of EUL prevented the increase in MDA levels. It was determined that LPS caused inflammation in the liver, and both doses of EUL prevented the increase in TNF-α, IL-1β and IL-6 levels. It was observed that LPS administration caused inflammation and oxidative stress in rat liver tissues via HMGB1/TLR4/NF-κB and Keap1/Nrf2/HO-1 pathways and prevented LPS-induced changes in HMGB1, NF-κB, Nrf2 and HO-1 parameters. It was determined that LPS caused an increase in Caspase-3 and Bax levels and a decrease in Bcl-2 expression, and EUL had an antiapoptotic effect by preventing these changes. EUL administration provided a protective effect by preventing the morphological changes caused by LPS in liver tissue. Conclusion: In this study, it was determined that LPS induced oxidative stress, inflammation and apoptosis via HMGB1/TLR4/NF-kB and Keap1/Nrf2/HO-1 pathways in rats, and that EUL provided hepatoprotective effects with its antioxidant, anti-inflammatory and antiapoptotic activities.