Sıçanlarda lipopolisakkarit (LPS) ile indüklenen akut akciğer hasarı (ALI) modelinde Diminazene asetatatın (DİZE) akciğer üzerine etkilerinin mitojenle aktifleşen protein kinaz (MAPK) ve nükleer faktör-κb (NF-κB) kaskadları üzerinden araştırılması
Investigation of the effects of Diminazene acetate (DİZE) on the Lungs via mitogen-activated protein kinase (MAPK) and nuclear factor-κB (NF-κB) signaling pathways in a rat model of Lipopolysaccharide (LPS)-induced acute lung injury (ALI)
  1. Tez No: 957903
  2. Yazar: BÜŞRA İREM ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÇADIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, LPS ile indüklenen akut respiratuar distres sendromunda (ARDS) Diminazen Asetat'ın (DİZE) hem renin anjiyotensin sisteminin (RAS) belirteçleri olan ACE2, Ang-(1-7) ve Ang-II hem de inflamatuar sinyal akslarının belirteçleri olan TNF-α, JNK1, p38 MAPK, ERK1/2 ve NF-κB-p65 üzerindeki düzenleyici etkilerini incelemektir. Bunun yanı sıra, DİZE'nin ACE2 düzeylerindeki değişiklikler ile sistolik, diyastolik ve ortalama arteriyel basınç gibi sistemik hemodinamik parametreler üzerindeki yansımaları karşılaştırarak, bu ilacın ACE2 aracılı lokal değişikliklerdeki hemodinamik etkileri araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmada 70 adet Wistar albino sıçan, rastgele olarak 7 gruba (Sağlıklı, LPS, DİZE, MLN-4760, DİZE+LPS, MLN-4760+LPS, DİZE+MLN-4760+LPS) ayrılmıştır. DİZE (15 mg/kg, ip) ve MLN-4760 (20 g/kg, ip) uygulamaları 3 gün süreyle gerçekleştirilmiştir. Ayrıca ip uygulamadan bir gün önce başlayarak 4 gün boyunca non-invazic tail-cuff yöntemi ile tansiyon verileri ölçülmüştür. 4. günün sonunda LPS, 5 mg/kg dozunda intratrakeal yolla verilerek ARDS modeli oluşturulmuştur. Elde edilen akciğer doku örneklerinden TNF-α, NF-κB-p65, JNK1, p38 MAPK, pERK1/2, ACE2, Ang-(1-7) ve Ang II seviyeleri ELISA ile ölçülmüştür. Histopatolojik olarak H&E ve Massom trikom değerlendirme ve JNK1, pPERK 1/2, ACE2 ve Ang-(1-7) ekspresyonu immünohistokimyasal olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study investigated the regulatory effects of diminazen acetate (DIZE) on renin-angiotensin system (RAS) markers, such as ACE2, Ang-(1-7), and Ang-II, as well as on inflammatory signaling pathways, including TNF-α, JNK1, p38 MAPK, ERK1/2, and NF-κB-p65. Additionally, the study aimed to investigate the hemodynamic effects of DIA on ACE2-mediated local changes by comparing its effects on changes in ACE2 levels and systemic hemodynamic parameters, such as systolic, diastolic, and mean arterial pressure. Material and method: In the study, 70 Wistar albino rats were randomly divided into 7 groups (Healthy, LPS, DİZE, MLN-4760, DIZE+LPS, MLN-4760+LPS, DIZE+MLN-4760+LPS). DIZE (15 mg/kg, i.p.) and MLN-4760 (20 µg/kg, i.p.) were administered for 3 days. Additionally, blood pressure data were measured using a non-invasive tail-cuff method for 4 days, starting one day before i.p. administration. On the 4th day, LPS was administered intratracheally at a dose of 5 mg/kg to establish the ARDS model. TNF-α, NF-κB-p65, JNK1, p38 MAPK, pERK1/2, ACE2, Ang-(1-7), and Ang II levels were measured by ELISA from the obtained lung tissue samples. Histopathologically, H&E and Masson's trichrome staining were evaluated, and JNK1, pERK1/2, ACE2, and Ang-(1-7) expression were analyzed immunohistochemically.