Esansiyel trombositoz ve reaktif trombositoz hastalarında eser element düzeylerinin incelenmesi
Evaluation of trace elements in essential thrombocytosis and reactive thrombocytosis
- Tez No: 539372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş-Amaç: Esansiyel trombositoz (ET), kronik miyeloproliferatif neoplaziler arasında yer alan ve trombosit sayısında belirgin artış ile karakterize klonal kök hücre hastalıklarından biridir. Çalışmamızda klonal hücre bozukluğunun neden olduğu anormal trombositozun eser element düzeyleri üzerinde oluşturabileceği değişiklikler ve edinsel hastalığa eser element düzeylerinin etkisi karşılaştırılmıştır. Materyal – Metod: Hastalar; ET tanısı olanlar (Grup1-n=30), demir eksikliği anemisine bağlı reaktif trombositozu olanlar (Grup 2-n=30) ve sağlıklı grup (Grup 3-n=30) olarak sınıflandırıldı. Bu gruplarda alüminyum (Al), bakır (Cu), bor (B), çinko (Zn), demir (Fe), krom (Cr), kobalt (Co), magnezyum (Mg), manganez (Mn), nikel (Ni), selenyum (Se), silisyum (Si) düzeyi ölçüldü. Eser element düzey ölçümünde ICP-OES cihazı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Essential thrombocytosis (ET), is a clonal stem cell disorder and one of the chronic myeloproliferative neoplasm characterized by a significant increase in the platelet levels. The present study aimed to investigate the role of trace elements in acquired clonal thrombocytosis and the role of this disorder on the levels of trace elements. Patients were evaluated with reactive thrombocytosis based on the levels of trace elements on healthy group. Material and Methods: Individuals were categorized as patients with ET diagnosis (Group1-n=30), patients with reactive thrombocytosis secondary to iron deficiency anemia (Group 2- n=30) and healthy controls (Group 3-n=30). Aluminum (Al), copper (Cu), boron (B), zinc (Zn), iron (Fe), chromium (Cr), cobalt (Co), magnesium (Mg), manganese ( Mn), nickel (Ni), selenium (Se), silicon (Si) levels were analyzed by ICP-OES instrument.