JAK2 mutasyonunun philadelphia kromozomu negatif kronik miyeloproliferatif neoplazilerde tromboz gelişimi üzerine etkisi
The relationship between JAK2 mutation and the thrombosis risk of philadelphia chromosome negative myeloproliferative diseases
- Tez No: 771670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT YAVUZ MALKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Polisitemia Vera (PV), Esansiyel Trombositoz (ET) ve Primer Miyelofibrozis (PMF), kemik iliğinde hematopoietik kök hücrelerin aşırı proliferasyonu sonucu ortaya çıkan Kronik Miyeloproliferatif Neoplaziler (KMN)'dendir. Bu hastalarda tromboz önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Hastaların önemli bir kısmında Janus Kinaz 2 (JAK2) geninde mutasyon saptanmıştır. Bu mutasyonun tromboz gelişimi ile ilişkili olduğu ileri sürülmüştür. Biz de bu çalışmamız ile kliniğimizde takip edilen hastalarda JAK2 mutasyonu ve tromboz arasındaki ilişkiyi ve tromboza etki eden diğer faktörleri inceledik. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 2013 ile 2019 yılları arasında Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hematoloji Kliniği'ne tedavi ve takip amacıyla başvuran 208 Philadelphia kromozomu negatif KMN hastası dahil edildi. Hasta verileri geriye dönük olarak hasta dosyalarından ve hastane veri tabanından incelendi. İstatistiksel analizler SPSS V.25 ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
The Relationship Between JAK2 Mutation and the Thrombosis Risk of Philadelphia Chromosome Negative Myeloproliferative Diseases Objection: Chronic Myeloproliferative neoplasms (CMNs) are related to clonal over-proliferation of hematopoietic stem cells. PolycythemiaVera, Essential Thrombocythemia and Primary Myelofibrosis are included in CMNs. An important complication of these diseases is thrombotic events. In some studies, it has been shown that there is a relationship between Janus Kinase gene mutation and CMNs.. We aimed to investigate this relationship in more detail. Materials and Methods: The present study included 208 patients with Philadelphia negative (Ph-) CMN who applied to the Hematology Clinic of Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital for treatment and follow-up between 2013 and 2019. The patient data were retrospectively reviewed. Statistical analysis was performed with SPSS Version 25.0.