Market timing in Istanbul Stock Exchange and economic indicators
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda zamanlama ve ekonomik indikatörler
  1. Tez No: 53941
  2. Yazar: SEDAT ARICIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde İstanbul Menkul Kıymetler Borsasının tarihi, yapısı ve işleyişi hakkında bir takım genel bilgiler verilmekte, sıkça kullanılan bazı terimler açıklanmaktadır. İkinci bölümde İstanbul Borsasında zamanlama yapan bir yatırımcının al-tut stratejisi izleyen bir yatırımcıdan daha yüksek getiri elde edebilmesi için hangi derecede tahmin yeteneğine sahip olması gerektiği araştırılmaktadır. Üçüncü bölümde ise yatırımcının doğru tahmin olasılığım yükselteceği düşünülen ekonomik indikatörler ortaya konulmuştur. IV
Özet (Çeviri)
This study consists of three parts. In the first part Istanbul Stock Exchange (ISE) is introduced and general information is given about history, structure, trading rules and regulations. In the second part, an analysis, of to which degree an investor should have a predictive ability in order to beat a buy and hold strategy, is made. In the third part some plausible economic indicators which may improve investor's investment decision, are introduced. / III