Financial analysis of the agrocheicals sector and BA¦FAŞ
Gübre sektörü ve BA¦FAŞ A.Ş.'nin mali analizi
  1. Tez No: 53940
  2. Yazar: SEDAT TOPÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SAUGATA BANERJEE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZ Günümüzde Kimyasal Gübre ve Tarımsal îlaç Sektörü, özellikle Güneydoğu Anadolu Projesinin hayata geçirilmesinden sonra, gelecek vaadeden bir endüstri haline gelmiştir. Bu sanayi kolunda üretim yapan bir şirketlerin en iyilerinden biri olan Bagfaş, yatırımcılar için iyi bir seçenektir. İlk bölüm sektör hakkında genel bir bilgi vermekte, ikinci ve üçüncü bölümler ise sırasıyla kimyasal gübre ve tarımsal ilaç sektöründe talep ve üretimi etkileyen faktörleri özetlemektedir. Sonraki bölümler bu sektörde yer alıp, hisseleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsa'sında işlem gören şirketler üzerine yoğunlaşmıştır ve bu şirketlerin bir rasyo analizini de içermektedir. Son bölümde ise elde edilen neticelerin özet halinde bir yorumuna yer verilmiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Agrochemicals Industry is becoming a promising one, especially after the initiation of the Southeastern Anatolia Project (GAP). Bagfaş, as a leading producer in that industry, is a promising choice for investors. The first part gives an overview of the sector, then the second and third parts summarize fertilizer and pesticides sectors respectively, and the factors that affects demand and production. The following sections focuses on the Istanbul Stock Exchange listed companies of the industry and gives a ratio analysis of these companies. In the last section, concluding remarks on the financial analysis can be found. m