Short-Run price performance of initial public offerings in Turkey
Türkiye'de halka arz edilen hisse senetlerinin kısa dönemdeki fiyat performansları
- Tez No: 53942
- Danışmanlar: PROF.DR. SEHA M. TİNİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZ Gelişmiş ve gelişmekte olan finansal piyasalarda halka ilk defa arzedilen hisse senetlerinin fiyat performanslarını inceleyen araştırmalar kısa vadeli normalin üzerindeki getirilerin varlığım ortaya koymaktadırlar. Uluslararası finansal piyasalarda ortaya çıkan bu bulguların Türkiyedeki finansal piyasalardaki geçerliliği bir soru işareti olarak kalmaktadır. Bu çalışma Türkiye'de 1990-1995 yıllan arasında gerçekleşen 121 adet halka ilk defa arzedilmiş olan hisse senedinin fiyatlandırmasında normalden düşük fiyatların varlığını ve büyüklüğünü araştırmaktadır. Bu araştırma sırasında kullanılan bilgiler İstanbul Menkul Kıymetler Borsasından temin edilmiştir. Bu çalışma halka arz tarihini izleyen ilk işlem gününde oluşan yüzde 10.6 değerinde normalden fazla bir getiri olduğunu göstermektedir. Elde edilen bulgular uluslararsı çalışmaların sonuçlarını doğrular niteliktedir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Studies investigating the price performance of initial public offerings in developed and developing markets identify the existence of short-run excess returns. This evidence raises the question of whether there exists underpricing in initial public offerings in Turkey. The study examines the presence and magnitude of underpricing in Turkey during the 1990-1995 period for a sample of 121 IPOs. The information and the data necessary to conduct this study was collected from ISE files, and relevant text books. The results of this study revealed that on average there exists 10.6 percent excess return on the first trading day following the IPO. This finding supports the results of the international studies. m