Rotator manşet sendromu olan bireylerde proprioseptif egzersizlerin etkinliği
Effectiveness of proprioseptive exercises in patients with rotator cuff syndrome
- Tez No: 539420
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN BEYZA BEYZADEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma konvansiyonel egzersiz ve fizik tedavi programına eklenen, propriosepsiyon egzersizlerinin rotator manşet sendromunun tedavisindeki etkinliğinin araştırılması amacı ile yapılmıştır. Araştırmamıza 20-55 yaş arasında rotator manşet sendromu tanısı olan ve fizik tedavi yöntemleri ile tedavi edilmemiş olan, daha önce omuz cerrahisi geçirmemiş ve omuz pasif eklem hareketleri açık olan hastalar dahil edildi. 80 hasta kapalı zarf yöntemiyle randomize edilerek 40'ar 2 grup oluşturuldu. Birinci gruba konvansiyonel fizyoterapi, Codman egzersizleri ve Theraband ile kuvvetlendirme egzersizleri verildi, ikinci gruba ise bunlara ek olarak omuz propriosepsiyon egzersizleri verildi. Hastalar çalışma öncesinde ve egzersizlerin bitirildiği zaman olan 8. hafta kontrollerinde; hasta demografik bilgileri, VAS (Visual Analog Scale) ile ağrı düzeyleri, kas kuvveti ölçümü, aktif ve pasif eklem hareket açıklığı, eklem pozisyon hissi ölçümü, fonksiyonel durum için DASH (Disabilities of the arm shoulder and hand) ve SPADI (Shoulder pain and disability index) indeksi değerleri açısından değerlendirilmiştir. Tedavi öncesi yaş, cinsiyet, beden kitle indeksi, etkilenen taraf, dominant taraf, eğitim durumları ve meslek bulguları açısında bir fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the efficacy of proprioception exercises in the treatment of rotator cuff syndrome which was added to the conventional exercise and physical therapy program. In our research, the patients aged between 20 and 50 who where diagnosed with rotator cuff syndrome and cured with the physiotherapy methods, had never a shoulder surgery before and had a shoulder range of motion were divided into two groups in 40 patients each randomized with sealed envelope method. The first group was given conventional physiotherapy, Codman exercises and Theraband strengthening exercises, while the second group received shoulder proprioception exercises. Patients, before studying and time of eight week controls when exercises were done, were evaluated in terms of patient demographic data, pain levels according to VAS (Visual analog scale), soamatotonia measurement, active and passive range of motion, joint position sense measurement, DASH and SPADI index rates for functional status.