Kronik obstrüktif akciğer hastalığında alevlenme ve iyileşme süreci
Exacerbation and recovery process in chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 539435
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT ÇİLLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Kronik obstrüktif akciğer hastalığına (KOAH) bağlı alevlenmeler hastalığın prognozunu ve klinik durumu olumsuz yönde etkilemektedir. KOAH alevlenme ve iyileşme süreci ile ilişkili olabilecek faktörleri araştırmayı amaçladık. Yöntem: Bu çalışma, Ocak 2016 ile Ocak 2018 arasında KOAH alevlenmesi nedeniyle hastaneye yatırılan 40 yaş ve üstü hastalar üzerinde gerçekleştirildi. Eşlik eden astım-KOAH overlap sendromu, bronşektazi veya interstisyel akciğer hastalığı, pnömoni, obstrüktif uyku apne sendromu ve akciğer malignitesi olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Semptomsuz geçen 2 ardışık gün“iyileşme süresi”olarak kabul edildi. Atak süresince hastane yatışları devam ettiği süreçte hastalar günlük değerlendirildi, taburcu olduktan sonra hastaların 2 gün ara ile telefon görüşmesi ile semptomları sorgulandı ve kaydedildi. Vücut kitle indeksi, sigara içme öyküsü, eşlik eden komorbiditeler, HADS (Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği) skoru, eşlik eden kronik bronşit varlığı, CAT skoru, mMRC skoru, GOLD evresi, önceki yıldaki alevlenme sayısı, kullanılan ilaçlar, alevlenme tipi, kan gazı analizi, spirometrik değerler, iyileşme periyodu, noninvaziv mekanik ventilasyon ihtiyacı, balgam kültürü, antibiyotik kullanımı, sistemik steroid kullanımı, mortalite ve inhaler uyumu değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 22'si (%75,86) erkek olmak üzere toplam 29 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 67.86±10,58 idi. Ortalama FEV1 %37,00±15,62 idi. On yedi hasta (%58,62) D evresindeydi. Bir önceki yıl alevlenme öyküsü olmayan 4 hasta (%13,79), bir önceki yıl 1 alevlenme öyküsü olan 7 hasta (%24,14) ve önceki yılda 2 veya daha fazla alevlenme öyküsü olan 18 hasta (%62,07) vardı.
Özet (Çeviri)
Background: Exacerbations due to chronic obstructive pulmonary disease (COPD) negatively affect the prognosis and clinical status of the disease. We aimed to investigate the factors that may be associated with exacerbation and recovery period in chronic obstructive pulmonary disease (COPD). Methods: This study was performed on patients hospitalized for exacerbation of COPD over 40 years of age between January 2016 and January 2018. Patients with concomitant asthma-COPD overlap syndrome, bronchiectasis or interstitial lung disease, pneumonia, obstructive sleep apnea syndrome, lung malignancy were excluded from the study. The duration up to 2 days in the absence of symptoms was considered to be a recovery period. Patients were evaluated daily during hospital stay during hospital stay; After discharge, the patients were questioned and recorded by phone call with 2 days intervals. Body mass index, smoking history, accompanying comorbidities, HADS (Hospital Anxiety And Depression Scale) score, presence of concomitant chronic bronchitis, CAT score, mMRC score, GOLD stage, number of exacerbation in previous year, drugs used, exacerbation type, blood gas analysis, spirometric values, recovery period, need for non-invasive mechanical ventilation, sputum culture, antibiotic use, systemic steroid use, mortality, inhaler compliance were evaluated. Results: The study included a total of 29 patients, 22 (75,86%) of which were men. The mean age of the patients was 67.86±10,58 years. The mean FEV1 was 37,00%±15,62. Seventeen patients (58,62%) were in stage D. There were 4 patients (13,79%) who had no exacerbation, 7 patients (24,14%) who had 1 exacerbation and 18 patients (62,07%) who had 2 or more exacerbation history in previous year.