Mol gebeliklerde tedavi modalitelerinin değerlendirilmesi: tek merkez deneyimi
  1. Tez No: 539438
  2. Yazar: CANSU BEKÇİ GÜLYAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Mol gebelik, 1000 gebelikte 6-12 sıklıkta görülen, getasyonel trofoblastik dokudan orijin alan bir hastalıktır. Bu dokudan aberran beta hCG salınmaktadır. Beta hCG hastalığın tanı ve takibinde kullanılan önemli bir parametredir. Gestasyonel Trofoblastik Hastalık, normal gebelik, abortus ve molar gebeliği takiben gelişebilir; uygun tedavi ile kür sağlanmalıdır. Kür sağlanamayan durumda malign grup olan Gestasyonel Trofoblastik Neoplazi (GTN)'ye dönüşebilir ve mortal seyredebilir. Molar gebelikte profilaktik kemoterapi uygulanmasının kar ve zararları konusunda pek çok çalışma yapılmaktadır. Çalışmamızda mol gebelik insidansını, persistans oranlarını belirlemeyi hedefledik. Hastaların başvuru beta hCG değerlerinin ve küretaj sonrası 1. gündeki beta hCG değerlerinin persistansı öngörmede yerinin olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Araştırmamıza 01.01.2013 ile 30.03.2018 tarihleri arasında Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde mol gebelik tanısı ile takip ve tedavi edilmiş 363 hasta dahil edilmiştir. Bu hastaların demografik özellikleri, obstetrik öyküleri, kan grupları, başvuru şikayetleri, başvuru ve küretaj sonrası beta hCG değerleri, takip süreleri kayıt altına alınmıştır. Veriler SPSS for Windows 11 paket programı ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza katılan hastaların yaş ortalaması 29,4 olarak bulundu. Bu hastaların 192'si parsiyel mol, 167'si komplet mol tanısı alan hastalardı. 27 hastada (%7,4) persistans geliştiği gözlendi. Hastaların başvuru beta hCG, küretaj sonrası beta hCG ve beta hCG düşüş yüzdesinin persistansı ön görmede tanısal değerinin olduğu bulgusuna ulaşıldı. Beta hCG değerinde terapötik küretaj sonrası %95'lik düşüşün persistansı %97 sensitivite ile %75'lik düşüşün ise %81 sensitiviteyle dışladığı sonucuna ulaştık. Sonuç: Mol gebelikte başvuru ve küretaj sonrası beta hCG değerleri ile beta hCG düşüş hızının persistansı ön görmede tanısal değeri vardır. Bu alanda daha fazla sayıda hasta ile yapılacak, prospektif çalışmalarla daha fazla bilgiyeulaşılabilir. Böylece persistans riski yüksek olan hastalarda profilaktik kemoterapi tedavi seçenekleri arasında değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Background: Molar pregnancy is a disease originating from gestational trophoblastic tissue which is seen in 6-12 of 1000 pregnancies. Aberrant beta hCG is released from this tissue. Beta hCG is an important parameter used in the diagnosis and follow-up of the disease. Gestational trophoblastic disease may develop following normal pregnancy, abortion and molar pregnancy; cure with appropriate treatment should be provided. If the cure can not be achieved, it can transform into malignant group, Gestational Trophoblastic Neoplasia and proceed to mortality. There are many studies on the profit and disadvantages of prophylactic chemotherapy in molar pregnancy. In our study, we aimed to determine the incidence and persistence rates of mole pregnancy. We aimed to investigate whether beta hCG values and beta hCG values of the patients on the first day after curettage were predictive of persistence. Methods and design: A total of 363 patients who were followed up and treated in Zeynep Kamil Training and Research Hospital between 01.01.2013 and 30.03.2018 with diagnosis of molar pregnancy were included in the study. The demographic characteristics, obstetric histories, blood groups, chief complaints of the patients, beta hCG values at the time of hospital administration, after the curettage and follow-up periods were recorded. The data were evaluated with SPSS for Windows 11 package program. Results: The mean age of the patients in our study was 29.4 years. Of these patients, 192 were diagnosed with partial moles and 167 with complete moles. Persistence was observed in 27 patients (7.4%). Beta hCG at the time of administration, beta hCG following therapeutic curettage and beta hCG decrease rate of the patients were found to have a diagnostic value in predicting persistence. We have concluded that 95% decrease in beta hCG level following therapeutic curettage rules out persistence with a sensitivity of 97% and specificity of 90% and 75% decrease in beta hCG level with 81%sensitivity. Conclusion: Beta hCG level at the time of hospital administration, after therapeutic curettage and beta hCG decrease rate in between, have predictive value of persistence. More information can be obtained with prospective studies in this area, designed with more patients. Thus, prophylactic chemotherapy can be considered among treatment options in patients with high persistence risk.