Küreselleşme sürecinde göç olgusu: Göçün stratejik yönetimi ve Türkiye örneği
Migration in the process of globalization: Strategic management of migration and turkey
- Tez No: 539437
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Göç, tarih boyunca yaşanan ve küreselleşme süreci ile birlikte artarak devam edeceği kesin olan bir olgudur. Ancak günümüzde göç, eskisine göre daha fazla soruna yol açan bir konu olarak görülmekte ve ülkelerin göç karşısındaki tutumu genellikle engelleme yönünde olmaktadır. Göç konusunda yapılan çalışmaların büyük bölümü de göçün nasıl engelleneceğine odaklanmıştır. Diğer bir kısım çalışma ise göçün engellenemeyeceğini belirtmiş ancak bundan öte bir öneri getirememiştir. Bu çalışmanın amacı göçün yönetimi konusunda bir öneri getirmektir. Göçün küreselleşme ile olan yakın ilişkisi sebebiyle çözüm de yine küreselleşmenin getirdiklerinden istifade edilerek ortaya konulmuştur. Küreselleşmenin bölgesel oluşumlara yol açtığı ve yönetim anlayışını değiştirdiği bir gerçektir. Ayrıca yaşanan sürecin tehdit ve fırsatları bir arada barındırdığı ve yalnızca geleceğe dönük planlamaların başarı getirdiği bilinmektedir. Bu kapsamda göçün, en önemli göç hedefi olan ve bölgesel oluşumların başını çeken Avrupa Birliği tarafından stratejik yönetim mantığıyla ele alınabileceği ileri sürülmüştür. Avrupa Birliği ve Türkiye arasında ortaya çıkan göç sistemi sebebiyle Türkiye'nin de bu sürece ortak olması gerektiği değerlendirilmiştir. Çalışmada oldukça geniş kapsamlı bir literatür taraması yapılmış, yapılan bilimsel çalışmaların verilerinden istifade edilmiştir. Ayrıca göç alanında çalışma yapan kişilerle resmi olmayan görüşmeler yapılmıştır. Çalışmada getirilen önerinin uygulanmasının zor olduğu ancak uygulandığı takdirde hem göçmenlerin hem de ülkelerin sorunlarını çözme konusunda başarı getireceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Migration is a phenomenon that has been experienced throughout the history and is certain to increasingly continue with the globalization process. Today, however, immigration is seen as a problem that leads to more problems than in the past, and countries' attitudes towards immigration are usually in favor of preventing it. Much of the work on migration has focused on how immigration can be prevented. Some other studies have indicated that immigration can not be prevented but they can not propose anything beyond that. The purpose of this study is to bring a proposal on migration management. Due to the close relationship between immigration and globalization, the solution has been put forward by taking advantage of results of the globalization. It is a fact that globalization has led to regional formations and changed the understanding of management. In addition, it is known that the process being experienced harbors a combination of threats and opportunities, and that only future-oriented planning brings success. In this context, it has been proposed that migration can be approached with a strategic management rationale by the European Union as the most important migration target and the leading regional organization. Due to the migration system that has emerged between the European Union and Turkey, it is considered that Turkey should also take part in this process. A very comprehensive literatüre has been scanned in the study and the data taken from scientefic studies have been used. In addition, informal interviews were held with people working in the field of migration. Although it is difficult to implement the proposal brought about in the study, it is evaluated that it will bring success in solving the problems of immigrants and countries if applied.