Eısenıa fetıda türü toprak solucanlarından elde edilen farklı ekstraktların bitki patojenleri üzerindeki antibakteriyel ve antifungal aktivitelerinin araştırılması eısenıa fetıda türü toprak solucanlarından elde edilen farklı ekstraktların bitki patojenleri üzerindeki antibakteriyel ve antifungal aktivitelerinin araştırılması
The research of antibacterial and antifungal activity on plant pathogens of different extracts obtained from eisenia fetida type earthworms
  1. Tez No: 322717
  2. Yazar: UĞUR TUTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA KARAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Toprak solucanlarının, birçok patojen mikroorganizma ile birlikte yaşarken bunların enfektif etkilerinden güçlü immun sistemleri ve salgıladıkları sekresyonlarla korunabildikleri, ayrıca vemikompost, sölom ve mukus sıvılarının bazı patojen bakteri ve funguslara karşı etkili oldukları yapılan çeşitli araştırmalarla saptanmıştır.Bu çalışmada, Eisenia fetida türü toprak solucanlarının vermikompost, sölom-mukus sıvıları ve dokularından; çeşitli çözücüler kullanılarak elde edilen ekstraktların, bitkilerde hastalıklara neden olan toprak kaynaklı patojen 10 adet bakteri ve 9 adet fungusa karşı etkinliklerinin belirlenmesi amacıyla ?disk difüzyon?, ?MIC? ve ?MBC? testleri uygulanmıştır. Ayrıca karşılaştırma yapabilmek için 5 adet insan ve hayvan patojeni kullanılmıştır.Çalışma sonuçlarına göre, toprak solucanlarından elde edilen ekstraktların, Pseudomonas syringae, Xhantomonas carotae, Xhantomonas campestris, Erwinia chrysanthemi, Pseudomonas putida, Erwinia herbicola, Mycobacterium liquefaciens, Staphylococcus gallinarum, Pseudomonas cepacia ve Pseudomonas fluorescens bakterilerinden ilk dördünde; Sclerotinia sclerotiorum, Aspergillus humicola, Aspergillus fumigatus, Alternaria alternata, Penicillium brevicompactum, Verticillium dahliae, Fusarim oxysporum, Aspergillus niger ve Tricotecium roseum funguslarının ilk sekizinde çoğalmalarını engelleyici etkileri önemli bulunmuştur. Ekstraktların, insan ve hayvan patojeni olan Staphylococcus aureus, Proteus vulgaris, Bacillus subtilis, Enterecoccus fecalis ve Enterobacter aeroginosa bakterileri üzerindeki etkilerinin ise önemsiz olduğu saptanmıştır.Yapılan bu çalışmanın, Eisenia fetida' dan ve diğer toprak solucanı türlerinden elde edilecek izolat ve ekstraktların antimikrobiyal etkinliklerinin, yapılarının ve etki mekanizmalarının araştırıldığı diğer çalışmalara ışık tutması beklenmektedir
Özet (Çeviri)
Some investigations have revealed that earthworms protect themselves against infectivity of many pathogenic microorganisms with the help of their strong immune systems and secretions when living with them. Also it was determined that vermicompost, coelomic fluid and mucous were effective against some pathogenic bacteria and fungi.In this study, tests of ?disc diffusion“, ”MIC“ and ”MBC" tests were applied to identify effects against soil-borne pathogen ten units bacteria and nine units fungi that cause diseases in plants by using extracts obtained using solvents from Eisenia fetida type earthworm?s ?vermicompost?, ?coelomic-mucous fluid? and tissues. Ann also it used 5 units of human and animal pathogens for comparasion.According to the results, It was determined that extracts obtained from the earthworms, has inhibitory effects on bacterias on the first four of Pseudomonas syringae, Xhantomonas carotae, Xhantomonas campestris, Erwinia chrysanthemi, Pseudomonas putida, Erwinia herbicola, Mycobacterium liquefaciens, Staphylococcus gallinarum, Pseudomonas cepacia ve Pseudomonas fluorescens and has inhibitory effects on fungi on the first eight of Sclerotinia sclerotiorum, Aspergillus humicola, Aspergillus fumigatus, Alternaria alternata, Penicillium brevicompactum, Verticillium dahliae, Fusarim oxysporum, Aspergillus niger and Tricotecium roseum.It was determined that the inhibitory effects of extracts is not important on the human and the animal pathogens bacteria Staphylococcus aureus, Proteus vulgaris, Bacillus subtilis, Enterecoccus fecalis ve Enterobacter aeroginosa.With this study, it is expected to shed light on other studies that research the investigation of antimicrobial activities, structures and mechanisms of isolates and extracts obtained from Eisenia fetida and other species of earthworms.