Financial statements analysis of Netaş
Netaş'ın faaliyet raporu analizi
- Tez No: 53946
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SAUGATA BENERJEE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 23
Özet
oz Bu çalışmanın amacı, telekommünikasyon alanında faaliyet gösteren Netaş firmasının mali tablolarını incelemek ve tablolarda gösterilen rakamlar ve diğer bilgilerden faydalanarak ek bilgi edinmektir. Bu çalışma şirket hakkında bilgileri, şirketin sektör içindeki yerini, sektördeki diğer firmaların durumlarım ve mali tablo analizini içermektedir. Bu analiz kapsamında, Netaş için nakit akım tablosu ve proforma bilanço ve gelir tablosu hazırlanmıştır. Bu çalışmanın sonuç olarak, şirketin finansal performansı hakkında bilgi vermesi ve yatırımlar ve krediler konusunda yol gösterici olması hedeflenmiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this paper is to delve into the financial reporting system of Netaş (a company supplying network equipment for Telecommunications), in order to find out if and what additional information beyond that conveyed by the“bottom line”earnings figure, is embedded into the financial statements themselves. To that end, after a brief description of the company, the industry to which it belongs and its product, an analysis of its financial statements is carried out. The analysis relies on widely used tools such as common size statements, ratios, cash flow analysis and, for a look into the future, proforma statements. The analysis should ultimately enable the reader to form a judgment on the financial performance of the company, and be the basis for an eventual investment or credit decision concerning the company. in