Finanacial statements analysis of Akçimento A.Ş.
Akçimento A.Ş.'nin finansal tablolarının analizi
- Tez No: 53947
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SAUGATA BANERJEE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
öz Rasyo analizi, analiste firmaların belli bir dönem içinde finansal performanslarım birbirine göre karşılaştırma imkanını veren bir methoddur. Akçimento şirketinin finansal tablolarının analizi rasyo analizi baz alınarak yapılmıştır. Karşılaştırma için borsada hisseleri işlem gören 10 değişik çimento firması seçilmiştir. Çalışmanın ilk iki bölümünde çimento sektörü ve Akçimento firmasıyla ilgili genel bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde rasyo analizi yapılmış, takip eden bölümde ise şirketin geleceğe dönük finansal tabloları verilmiştir. Nakit akım tablosu analizi çalışmanın daha sonraki bölümünü oluşturmaktadır. Elde edilen bilgilere dayanarak, Akçimento şirketinin finansal pozisyonuyla ilgili sonuçlar çıkarılmıştır. Varılan en önemli sonuç, şirketin karlılık rasyolanm iyileştirmesi ve sektör ortalamaları düzeyine getirmesi gerektiğidir. Buna ulaşmak için, şirketin satılan malm maliyetini düşürmesi, iştirakler yoluyla genişlemesi ve alacak toplama süresini kısaltması önerilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ratio analysis is a method that enables the analyst to compare a firm's financial performance with other firms in a certain time of period. In this study, Akçimento's financial analysis is carried out mainly depending on ratio analysis of the company. 10 companies whose stocks are traded are chosen for comparison. In the first two parts of the study, general information about the cement industry and Akçimento is given. After mat, ratio analysis is done, and proforma income and balance sheet statements are figured out for the company. Cash flow analysis constitutes the following part of the analysis. Depending on this information, conclusions are given for Akçimento's financial position in the last part. The most important conclusion for the company is that the company should improve its profit margins and reach the sector average figures by decreasing its expenses mainly coming from cost of goods sold, integrating through participations, and decreasing receivables collection period. Ill