El osteoartritli hastalara keten tohumu lapası kompresi uygulamasının ağrı ve el fonksiyonlarına etkisi
The effect of flaxseed poultice compress application on pain and physical functions of hand with hand osteoarthritis patients
- Tez No: 539469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER BALCI ALPARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Araştırmamız; primer interfalangeal el osteoartritli bireylerde keten tohumu lapası kompresi uygulamasının ağrı ve el fonksiyonlarına etkisini değerlendirmek amacıyla yapılan randomize kontrollü müdahale çalışmasıdır. Araştırmanın örneklemini 15 Ocak 2017 - 15 Mayıs 2018 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Uygulama ve Araştırma Hastanesi Romatoloji Polikliniği'nde dahil edilme kriterlerine uyan 82 hasta oluşturmuştur. Randomize olarak seçilen örneklem grubu; uygulama grubu I (keten tohumu lapası kompresi) (n=33), uygulama grubu II (sıcak kompres) (n=29) ve kontrol grubundan (n=20) oluşmaktadır. Uygulama günde bir kere, yedi gün boyunca (peş peşe devam eden günler) uygulanmıştır. Bu hastalar rutin farmakolojik tedavisine de devam etmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından ilgili literatür taranarak hazırlanan Tanımlayıcı Özellikler Veri Formu, Visual Analog Skala (VAS), AUSCAN (Australian-Canadian) Osteoartrit El İndeksi, Yan Etki Değerlendirme Formu kullanılmıştır. Uygulama öncesi 0. gün, uygulama sonrası 8. gün ve 15. gün anket formları ile hastalar değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metodlar, shapiro wilk's testi, fisher's kesin (exact) testi, iki yönlü varyans analizi (tek faktör tekrarlı) kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; 8. ve 15. günde keten tohumu lapası kompresi uygulanan grupta; sıcak uygulama ve kontrol grubuna göre VAS ve AUSCAN puan ortalamalarında istatistiksel açıdan önemli düzeyde anlamlı farklılık bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
This randomized controlled intervention study was designed to evaluate the effect of flaxseed poultice compression on pain and hand functions in patients with primary interphalangeal hand osteoarthritis. The sample of the study consisted of 82 patients who met the inclusion criteria in Eskisehir Osmangazi University Training and Research Hospital Rheumatology Clinic between January 15th 2017 and May 15th 2018. This sample group was selected randomly that is application group I (flax seed poultice compress) (n=33), application group II (hot compress) (n=29) and control group (n=20). The application was administered once a day for seven days (ongoing days). These patients continued their routine pharmacological treatment. Datas were collected with Descriptive Characteristics Questionnaire which is prepared from literature by researcher, Visual Analog Scale (VAS), AUSCAN (Australian-Canadian) Osteoarthritis Hand Index and Side Effect Evaluation Form. Patients were assessed by questionnaire forms on day 0th day, 8th day, 15th day of the study. Datas were evaluated by descriptive statistical methods, shapiro wilk's test, fisher's exact test, two-way analysis of variance test (single factor repeat). According to the findings obtained from the research; between flax seed poultice compress group's VAS and AUSCAN mean values of scores and hot compress and control group was a statistically significant difference on the 8th and 15th day (p0.05).