L-karnitin ve koenzim Q10 ilaveli yemlerle beslenen kaynak alabalık (Salvelinus fontinalis Mitchill, 1814)'larında büyüme performansının belirlenmesi üzerine bir araştırma
An investigation on determination of using diets with L-carnitine and coenzyme Q10 on growth performance of brook trout (Salvelinus fontinalis Mitchill, 1814)
- Tez No: 539471
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DELİHASAN SONAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada yemlere eklenen L-karnitin ve koenzim Q10'nin kaynak alabalıklarının büyüme performansı üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla üç tekerrürlü dört grup oluşturulmuştur: Kontrol (başlangıç ağırlığı 29,658±4,326 g), L-karnitin (100 mg L-karnitin/100 g yem) (başlangıç ağırlığı 29,193±3,860 g), koenzim Q10 (100 mg koenzim Q10/100 g yem) (başlangıç ağırlığı 29,218±3,060 g) ve L-karnitin/koenzim Q10 (100 mg L-karnitin+100 mg koenzim Q10/100 g yem) (başlangıç ağırlığı 29,248±3,593 g). Besleme çalışması 210 gün sürdürülmüştür. Besleme çalışması süresince ortalama su sıcaklığı 11,98±1,80 oC olarak ölçülmüştür. Çalışma sonunda; boy, boyca spesifik büyüme oranı ve boyca termal büyüme katsayısı değerleri arasında fark bulunmamıştır (P>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, effects of L-carnitine and coenzyme Q10 on growth performance of brook trout were investigated. For this purpose; four groups with three replicates were formed: Control (initial weight 29.658±4.326 g), L-carnitine (100 mg L-carnitine/100 g diet) (initial weight 29.193±3.860 g), coenzyme Q10 (100 mg coenzyme Q10/100 g diet) (initial weight 29.218±3.060 g) and L-carnitine/coenzyme Q10 (100 mg L-carnitine+100 mg coenzyme Q10/100 g diet) (initial weight 29.248±3.593 g). The feeding trial was continued for 210 days. The average water temperature was measured as 11.98±1.80 oC during the feeding trials. At the end of the study; there were no significant differences in length, length of specific growth rate and length of thermal growth coefficient values between the groups (P>0.05).