Doğum hafızası ve hatırlama ölçeği Türkçe uyarlamasının geçerlik güvenirlik çalışması ve postpartum depresyon prevalansı
The reliability and validity study of the Turkish adaptation of birth memories and recall questionnaire and postpartum depression prevalence
  1. Tez No: 539472
  2. Yazar: FATMA NİLÜFER TOPKARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÇAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Çalışmamızda Foley ve arkadaşları (2014) tarafından geliştirilen“Doğum Hafızası ve Hatırlama Ölçeği”nin geçerlik ve güvenirlik çalışmasının yapılarak Türk toplumuna uyarlanması ve postpartum depresyon ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışma metodolojik nitelikte bir araştırmadır. Çalışmanın örneklemini, örneklem koşullarını karşılayan 400 kadın oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında etik kurul ve kurum izinleri alındıktan sonra;“Doğum Hafızası ve Hatırlama Ölçeği (DHHÖ)”,“Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği (EPDÖ)”ve araştırmacılar tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan anket formu kullanılmıştır. Veriler Mayıs 2018-Ağustos 2018 tarihleri arasında, Aile Sağlığı Merkezlerinin emzirme odası, aşı odası ve bekleme salonlarında toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, SPSS (version 16.0) ve LISREL (8.7) İstatistik Paket Programları kullanılmıştır. Bulgular: Ölçeğin dil geçerliliğini sağlamak amacıyla geri çeviri yöntemi kullanılmıştır. Kapsam geçerliliğinin sağlanmasında, 17 uzmandan alınan görüşlerin Kapsam Geçerlik İndeksi (KGİ) puanları incelenmiştir. Ölçeğin yapı geçerliğini değerlendirmek için faktör analizi yapılmıştır. Ölçeğin orijinal formu 6 alt boyuttan oluşmaktayken, Türkçe formu da benzer şekilde 6 alt boyuttan oluşmuş ancak bazı alt boyutların içeriğinde ve adlandırmasında farklılıklar olmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Aimed at our study, the validity and reliability study of“Birth Memories and Recall Scale”which was developed by Foley et al. (2014) making adapt to Turkish society and evaluate its relationship with postpartum depression. Material and Methods: This study is a methodological study. The samples of the study consisted of 400 women who met the sampling conditions. After obtaining required permissions from the ethics committee and institutions for the research data collection;“Birth Memories and Recall Scale”,“Edinburgh Postpartum Depression Scale”and the questionnaire form prepared by the researchers were used. The data were collected between May 2018 and August 2018 in the nursing room, vaccination room and waiting rooms of the Family Health Centers. To evaluate the data, SPSS (version 16.0) and LISREL (version 8.7) Statistical Package Programs were used. Findings: In order to implement the language validity of the scale, back translation method was used. In order to ensure content validity, Content Validity Index (CVI) scores of the opinions of 17 experts were examined. Factor analysis was performed to evaluate the construct validity of the scale. While the original form of the scale consisted of 6 sub-dimensions, the Turkish version also consisted of 6 sub-dimensions but there were differences in the content and denotation of some sub-dimensions.