Kanı-istek-hedef etmenlerinin geliştirilmesi için bir tersine mühendislik yöntemi
A reverse engineering methodology for the development of belief-desire-intention agents
- Tez No: 539474
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GEYLANİ KARDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kanı-İstek-Hedef (BDI) etmenlerinin model-güdümlü mimari kullanılarak geliştirilmesinde, genellikle yukarıdan aşağıya bir yaklaşım izlenerek, etmenler önce tanımlanan bir üstmodele göre çeşitli bakışaçılarından modellenmektedir. Sonrasında, hazırlanan bu modeller bir dizi modelden modele ve modelden koda dönüşümlere girdi olarak verilmektedir. Bu dönüşümler işletilerek etmen yazılımlarının otomatik elde edilmesi sağlanmaktadır. Fakat bu süreçte kod üretiminin ardından geliştiricilerin yazılım kodlarında yapacakları değişiklikler etmen tasarım modellerine yansıtılamamaktadır. Mevcut çalışmalarda görülen bu eksiklik, özellikle hazırlanan etmen modellerinin ve yazılımlarının yeniden kullanılabilirliğini zorlaştırmaktadır. Bu tezde, söz konusu eksikliği gidermek amacıyla etmen sistemlerinin yazılım kodlarından BDI modellerinin otomatik elde edilmesini sağlayacak bir tersine mühendislik yöntemi ve bunu destekleyen bir araç geliştirilmiştir. Yeni yöntemin uygulanması ile yaygın kullanıma sahip JACK platformu üzerinde çalışan yazılımlardan etmenlerin BDI modellerinin geri elde edilmesi ve böylece kodlardaki değişikliklerin etmen yazılım modellerine yansıtılması mümkün hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Model-driven architectures, used for the development of Belief-Desire-Intention (BDI) agents, are mostly constructed by following a top-down approach in which software agents are modelled according to a metamodel and the prepared models are given into a series of model-to-model and model-to-text trasnformations to automatically generate the agent implementations. However, modifications made in these auto-generated artifacts can not be reflected back to the agent models. Hence the synchronization between the agent models and the corresponding software is ruined which also makes the reusability of agent models and its software difficult. In order to eliminate these deficiencies, a reverse engineering methodology and a supporting tool for the automatic generation of BDI models from existing agent software are introduced in this thesis. With the use of the proposed tool, it is possible to both re-generate BDI agent models from the programs running on the well-known JACK platform and reflect the changes made in the programs to the corresponding models.