Semptomatik topuk dikeni tedavisinde kortikosteroid, PRP ve mezenkimal kök hücre enjeksiyonu etkinliklerinin retrospektif değerlendirilmesi
Etrospective evaluation of the corticosteroid, PRP and stem cell injection effectiveness in the treatment of heel spurs
  1. Tez No: 539488
  2. Yazar: MEHMET AKİF GÖRGEL
  3. Danışmanlar: UZMAN MEHMET ALİ TALMAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Topuk dikeni sıklıkla medial kalkaneal tuberositas üzerinde plantar fasyanın insersiyosunda oluşur. Bu çalışmada lokal kortikosteroid, PRP ve mezenkimal kök hücre enjeksiyonu tedavilerinin ağrı ve ayak fonksiyonu üzerine etkinliklerini değerlendirmeyi ve bu üç tedavi yöntemini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli, retrospektif, kendi kendine kontrollü ve tedaviye yönelik deneysel çalışma olarak planlandı. Ocak 2017-Haziran 2018 tarihleri arasında topuk dikeni tanısı konan 18-65 yaş arası 96 hasta çalışmaya dahil edildi. Lokal kortikosteroid enjeksiyonu yapılan 35 (Grup 1), lokal PRP enjeksiyonu yapılan 33 (Grup 2) ve lokal mezenkimal kök hücre enjeksiyonu yapılan 28 (Grup 3) hasta vardı. Grupların tedavi öncesi demografik verileri, tedavi öncesi, tedavi sonrası 3., 6., 12. ve 24.haftalarda VAS, AFİ, AOFAS, RMS, maksimum ayakta durma ve yürüme süresi ortalamaları ile yürüme sonrası ağrı ve sabah ağrısı varlığı oranları karşılaştırıldı. Bulgular: Grupların tedavi öncesi demografik verileri arasında istatistiksel anlamlı fark yoktu. Tedavi sonrası 3.haftada Grup 1 in VAS, AFİ ve RMS ortalamaları ile yürüme sonrası ağrı ve sabah ağrısı oranları istatistiksel anlamlı olarak düşük iken tedavi sonrası 12. ve 24.haftalarda Grup 2 ve 3 için düşük saptandı. Tedavi sonrası 3.haftada Grup 1 in AOFAS ortalaması istatistiksel anlamlı olarak yüksek iken tedavi sonrası 12. ve 24.haftalarda Grup 2 ve 3 için yüksek saptandı. Grup 2 ve 3 arasında tüm değişkenler için fark yoktu. Maksimum ayakta durma ve yürüme süreleri tüm gruplarda tüm takip süreleri için benzerdi. Sonuç: Tedavi sonrası erken dönemde lokal kortikosteroid enjeksiyonu tedavisi ağrı azatlımı ve ayak fonksiyonlarına etki bakımından daha üstün iken orta dönemde lokal PRP ve mezenkimal kök hücre tedavileri daha üstündür. Lokal PRP ve mezenkimal kök hücre tedavileri arasında fark yoktur.
Özet (Çeviri)
Aim: Heel spur occurs on the plantar fascia on the medial calcaneal tuberositas. In this study, we aimed to evaluate the effects of local corticosteroid, PRP and mesenchymal stem cell treatments on pain and foot function and compare these modalities. Materials and Methods: Our study was planned as a single-center, retrospective, self-controlled and treatment-oriented experimental study. Between January 2017 and June 2018, 96 patients aged between 18-65 years who were diagnosed with heel spurs were included in the study. Local corticosteroid injections were performed in 35 patients (Group 1), local PRP injections (Group 2), and 28 (Group 3) patients who underwent local mesenchymal stem cell injection. Pretreatment demographic data, pre-treatment, post-treatment 3rd, 6th, 12th and 24th week, VAS, AFI, AOFAS, RMS, maximum standing and walking time averages and post-walking pain and presence of morning pain were compared. Results: There was no statistically significant difference between the pretreatment demographic data of the groups. VAS, AFI and RMS averages and postoperative pain and morning pain rates were significantly lower in Group 1 at the 3rd week after treatment, and lower for Group 2 and 3 at 12 and 24 weeks after treatment. The mean of AOFAS in Group 1 at the 3rd week after treatment was found to be statistically significant and it was found to be high for Group 2 and 3 at 12 and 24 weeks after treatment. There was no difference for all variables between groups 2 and 3. Maximum standing and walking times were similar for all follow-up periods in all groups. x Conclusion: Local corticosteroid injection therapy is superior in terms of pain reduction and foot function in the early period after treatment, whereas local PRP and mesenchymal stem cell therapies are superior in mid-term. There is no difference between local PRP and mesenchymal stem cell therapies.