Topuk dikeni olgularında ultrason eşliğinde enjeksiyon yöntemlerinin ayak ağrısı ve ayak fonksiyonları üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of ultrasound-guided injection methods on foot pain and foot functions in heel spur cases
  1. Tez No: 924523
  2. Yazar: CENGİZ ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABİT NUMAN KUYUBAŞI, DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜNYAMİN ARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, semptomatik topuk dikeni hastalarında ultrason eşliğinde uygulanan üç farklı enjeksiyon yönteminin [Baxter sinirine enjeksiyon (blok enjeksiyonu), Fleksör Digitorium Brevis (FDB) kası origosuna enjeksiyon ve bu iki yöntemin kombinasyonu)] etkinliğini karşılaştırmaktır. Yöntemler: Çalışmamız, prospektif, randomize kontrollü bir çalışma olarak planlanmıştır. Toplam 202 semptomatik topuk dikeni olan hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Baxter sinirine enjeksiyon (Grup 1) (n:70), FDB kası orijinlerine enjeksiyon (Grup 2) (n:67) ve bu iki yöntemin kombinasyonu (Grup 3) (n:65) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Tüm hastalara ultrason (USG) eşliğinde, aynı enjektör içinde 1 mL betametazon dipropiyonat ve betametazon sodyum fosfat kombinasyonu ile 1 mL lidokain HCl enjeksiyonu (toplam 2 mL) yapılmıştır. Hastaların demografik ve klinik özellikleri ile beraber VAS (Visual Analog Scale) ve FFI (Foot Function Index) skorları enjeksiyon öncesi, enjeksiyon sonrası 1., 3. ve 6. aylarda değerlendirilmiştir. Bulgular: Enjeksiyon öncesi demografik ve klinik özellikler bakımından gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p>0.05). Enjeksiyon öncesi VAS skorları grup 2 ve grup 3 arasında anlamlı biçimde farklı iken (p=0.043) grup 1 ile grup 2 ve grup 1 ile grup 3 arasında benzer saptanmıştır (Sırasıyla p=0.261 ve p=0.522). Enjeksiyon öncesi FFI skorları açısından ise gruplar arasında anlamlı fark gözlenmemiştir (p=0.998). Enjeksiyon sonrası 1. ayda, grup 1'deki VAS skorları grup 2 ve grup 3'e göre anlamlı derecede daha düşüktü (Sırasıyla p=0.013 ve p=0.002). 3 ve 6.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study was to compare the efficacy of three different ultrasound-guided injection methods [injection into Baxter's nerve (block injection), injection into the origin of the Flexor Digitorum Brevis (FDB) muscle, and a combination of these two methods] in patients with symptomatic heel spurs. METHOD: Our study was planned as a prospective, randomized controlled trial. A total of 202 patients with symptomatic heel spurs were included in the study. They were divided into three groups as Baxter nerve injection (Group 1) (n:70), FDB muscle origin injection (Group 2) (n:67) and a combination of these two methods (Group 3) (n:65). All patients were injected with 1 mL of betamethasone dipropionate and betamethasone sodium phosphate combination and 1 mL of lidocaine HCl (total 2 mL) in the same syringe under ultrasound (USG) guidance. Demographic and clinical characteristics of the patients along with VAS (Visual Analog Scale) and FFI (Foot Function Index) scores were evaluated before injection and at 1, 3 and 6 months after injection. RESULTS: No significant difference was found between the groups in terms of demographic and clinical characteristics before injection (p>0.05). Pre-injection VAS scores were significantly different between group 2 and group 3 (p=0.043), while they were similar between group 1 and group 2 and group 1 and group 3 (p=0.261 and p=0.522, respectively). No significant difference was observed between the groups in terms of pre-injection FFI scores (p=0.998). At 1 month after injection, VAS scores in group 1 were significantly lower than in group 2 and group 3 (p=0.013 and p=0.002, respectively).