Erken ve geç evre gonartrozlu kadın hastalarda ağrı, taban altı basınç duyusu, postüral kontrol, hareket korkusu ve işlevsel seviyenin karşılaştırılması
Comparison of pain, plantar foot sensation, posturalcontrol, fear of movement and functional level betweenwomen patients with early stage gonarthrosis and womenpatients with late stage gonart
- Tez No: 532927
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEFNE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışma, erken ve geç evre gonartrozlu kadın hastalarda ağrı, taban altı basınç duyusu, postüral kontrol, hareket korkusu ve işlevsel seviyenin karşılaştırılması amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya, İstanbul Medipol Üniversite Mega Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji polikliniğine diz ağrısıyla başvuran ve“Amerikan Romatoloji Derneği (ACR)”ölçütlerine göre gonartroz tanısı konulan tek taraflı semptomatik gonartrozlu 62 kadın alındı. Hastalar, Kellgren-Lawrence ölçütleri esas alınarak erken ve geç evre olmak üzere iki gruba ayrıldı. Evre 1&2 (erken) 31 gonartrozlu kadın hasta ve evre 3&4 (geç) 31 gonartrozlu kadın hasta çalışmaya dâhil edildi. Hastaların yaş, boy, kilo, özgeçmiş, baskın taraf, eğitim düzeyi, meslek bilgileri ile yakınma süreleri kaydedildi. Ağrı şiddeti numerik derecelendirme ölçeği ile sorgulandı. Taban altı basınç duyusu değerlendirmesi için hafif dokunma, vibrasyon ve iki nokta ayrımı testleri kullanıldı. Postüral kontrol, Berg denge ölçeği ile değerlendirildi. Hareket korkusunu belirlemek için Tampa kinezyofobi ölçeği kullanıldı. İşlevsel seviye,“kalk ve yürü testi”ile“diz incinme ve osteoartrit sonuç skoru”kullanılarak değerlendirildi. Çalışmanın sonuçları değerlendirildiğinde, hastaların en çok merdiven inip çıkma sırasında ağrı çektikleri saptanmıştır. Erken evredeki hastaların ağrı şiddetlerinin geç evreye göre daha düşük olduğu bulundu, fakat bu fark anlamlı değildi (p>0.05). Erken evredeki hastaların baskın taraf 1. metatars başı, baskın olmayan taraf 5. metatars başı ve baskın olmayan taraf topuk hafif dokunma duyusu geç evreye göre daha yüksek bulundu. Erken evredeki hastaların vibrasyon duyusu geç evreye göre daha yüksekti. Erken evredeki hastaların baskın taraf orta nokta, baskın taraf topuk, baskın olmayan taraf trans-metatars, baskın olmayan taraf orta nokta, baskın olmayan taraf topuk iki nokta ayrımı duyusunun geç evreye göre daha yüksek olduğu bulundu. Erken evredeki hastaların postüral kontrollerinin geç evreye göre daha yüksek olduğu bulundu. Erken evredeki hastaların kinezyofobi seviyelerinin geç evreye göre daha düşük olduğu bulundu. Erken evredeki hastaların işlevsel seviyelerinin geç evreye göre daha yüksek olduğu bulundu. Geç evre gonartrozlu hastaların hissettikleri ağrı şiddeti erken evreye göre daha yüksekti fakat bu sonuç anlamlı değildi. Üç farklı ölçüt ile değerlendirilen taban altı basınç duyusu sonuçlarında, erken evre gonartrozlu hastaların hafif dokunma duyusu geç evre gonartrozlu hastalardan daha iyi olduğu bulundu. Vibrasyon duyusu, geç evre gonartrozlu hastalarda erken evre gonartrozlu hastalardan daha kötüydü. Geç evre gonartrozlu hastaların iki nokta ayrımı duyusu erken evre gonartrozlu hastalarınkinden daha kötüydü. Hastalığın ilerlemesiyle hastaların postüral kontrolünün de olumsuz etkilendiği tespit edildi. Yine hastalığın ilerlemesiyle hastaların kinezyofobi seviyelerinin de arttığı görüldü. Geç evre gonartozlu hastaların işlevsel seviyeleri erken evre gonartrozlu hastalarınkinden daha kötüydü. Ağrı şiddeti hariç araştırılan tüm değişkenlerde gonartrozun radyolojik olarak geç evreye ilerlemesi ile erken evre arasında anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Bu sonuçlar nedeniyle tüm bu değişkenlerin özellikle geç evre gonartrozlu hastalarda kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi ve bu sonuçlar ışığında tedavi programı uygulanması gerektiğine inanmaktayız. Ayrıca bu çalışma gonartrozlu hastalarda taban altı basınç duyusunun araştırılması hususunda literatürde ilktir ve bundan sonraki yapılacak olan çalışmalara da ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF PAIN, PLANTAR FOOT SENSATION, POSTURAL CONTROL, FEAR OF MOVEMENT AND FUNCTIONAL LEVEL BETWEEN WOMEN PATIENTS WITH EARLY STAGE GONARTHROSIS AND WOMEN PATIENTS WITH LATE STAGE GONARTHROSIS This study was planned to investigate the comparison of pain, plantar foot sensation, postural control, fear of movement and functional level between women patients with early stage gonarthrosis and women patients with late stage gonarthrosis. Total 62 woman with gonarthrosis who applied to Istanbul Medipol University Mega Hospital Orthopedia and Traumatology outpatient clinic and Istanbul University Capa Medical Faculty Orthopaedics and Traumatology outpatient clinic with knee pain and diagnosed unilateral or bilateral symptomatic gonarthrosis according to American College of Rheumatology (ACR) criteria included to the study. Patients were divided into two groups as early and late stage according to Kellgren Lawrence criteria. 31 women patients with stage 1&2 (early) gonarthrosis and 31 women patients with stage 3&4 (late) gonarthrosis were included in the study. Patients' age, height, weight, medical history, dominant side, education level, occupation, complaint duration were noted. Patients were assessed by numeric rating scale for pain intensity. Light-touch pressure, vibration and two point discrimination tests were used for the assessment of plantar foot sensation. Postural control were assessed by Berg balance scale. Tampa kinesiophobia scale was used to determine fear of movement. Functional mobility were assessed by using“time up and go test”and“knee injury and osteoarthritis outcome score”. When the results of the study were evaluated, it was determined that the patients had the most pain during stair climbing-descending. Early stage patients had lower pain severity than late stage patients, but this difference was not significant (p>0.05). Early stage patients were found to have higher light-touch pressure sensation on 1st metatarsal head of dominant side, 5th metatarsal head of non-dominant side, heel of non-dominant side than late stage patients. Early stage patients had a higher sensation of vibration than late stage patients. The patients in the early stage were found to have higher two point discrimination sensation on middle of dominant side, heel of dominant side, trans-metatarsal of non-dominant side, middle of non-dominant side, heel of non-dominant side than late stage. Postural control of early stage patients were found to be higher than late stage patients. Early stage patients had lower kinesophobia levels than late stage patients. Functional levels of early stage patients were found to be higher than late stages. The severity of pain felt by patients with late stage gonarthrosis was higher than the patients with early stage gonarthrosis, but this result was not significant. Patients with early stage gonarthrosis were found to have better light-touch pressure than late stage patients. The vibration sensation was worse in patients with late stage gonarthrosis than patients with early stage gonarthrosis. The two-point discrimination of patients with late stage gonarthrosis was worse than patients with early stage gonarthrosis. It was also found that the postural control of the patients was adversely affected by the progress of the disease. It was seen that the kinesophobia levels of the patients increased with the progress of the disease. Functional levels of patients with late stage gonarthrosis were worse than patients with early stage gonarthrosis. There was a significant difference between late stage of gonarthrosis and early stage of gonarthrosis radiologically in all parameters studied except pain severity. Thus, we believe that all these parameters should be evaluated extensively especially in patients with late stage gonarthrosis, treatment program should be planned in light of these results. In addition, this study preliminary in the literature related to investigation of plantar foot sensation in patients with gonarthrosis and it is thought that it will highlight to the studies concerning plantar foot sensation in patients with gonarthrosis in the future.