Osteoartritli hastaların sinovyal sıvılarındaki mikroRNA-129-3p ekspresyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of miR-129-3p expressions in synovial fluids of pa-tients with osteoarthritis
  1. Tez No: 539511
  2. Yazar: SILA HİDAYET BOZDOĞAN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN DARIYERLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş: Osteoartrit (OA) kronik inflamasyonun eşlik ettiği, kıkırdak hasarı ile seyreden, hare-ket kısıtlılığına sebep olan en yaygın dejeneratif bir eklem hastalığıdır. OA başlangıcında ve ilerlemesinde yer alan moleküler mekanizmalar yeterince anlaşılmadığından, bozulmuş kı-kırdağın yeniden düzenlenmesi için uygulanan tedavi metodları yeterli değildir. Amaç: Çalışmamızda ileri evre primer diz OA'lı hastaların sinovyal sıvılarındaki miR-129-3p ekspresyonunun OA bulgusu ve kıkırdak hasarı bulunmayan ön çapraz bağ (ÖÇB) rüp-türlü hastaların sinovyal sıvılarına göre kat değişimi değerlendirildi. Böylelikle OA patofiz-yolojisinde altta yatan moleküler mekanizmaların aydınlatılması ile yeni tanı, takip ve tedavi modalitelerinin geliştirilmesi amaçlandı. Gereç ve yöntem: İleri evre primer diz OA'lı 31 hastanın total diz artroplastisi esnasında ve kıkırdak hasarı bulunmayan ÖÇB rüptürlü 13 hastanın artroskopik rekonstruksiyon esnasın-da sinovyal sıvıları alındı. 3000 g'de 5 dakika santrifüjden sonra süpernatant alınarak deney gününe kadar -80̊ C soğutucuda saklandı. Gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR) ile miRNA-129-3p ekspresyonu incelendi. RNU44 molekülü referans olarak kullanıl-dı. Moleküllerin ekspresyon farkları 2-ΔΔCt metodu ile hesaplandı. Gen ekspresyonundaki değişimler kontrol grubuna göre kat değişimi olarak ifade edildi. İstatistiksel analiz ''Mann-Whithney U'' testi ile yapıldı. Bulgular: Kat değişimi (2-ΔΔCt) 1,54 olarak bulundu. miRNA-129-3p ekspresyonunun OA'lı hastaların sinovyal sıvılarında ÖÇB rüptürlü hastalara göre anlamlı oranda arttığı saptandı (p=0,01). Sonuç: Bulgularımıza göre miR-129-3p'nin OA da dejenerasyona yol açan mekanizmalarda kilit rol oynadığı düşünülmektedir. miR-129-3p'yi kıkırdak hasarını gösteren bir biyomarker veya tedavi hedefi olarak kullanabilmek için prospektif daha geniş kapsamlı çalışmalar ge-rekmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Osteoarthritis (OA) is a degenerative disease which is accompanied by chron-ic inflammation, with cartilage damage, causing limitation of movement and common in the community. The molecular mechanism is not fully elucidated and there is no treatment op-tion that improves joint function. Objective: The aim of this study was to investigate the role of miR-129-3p expression in synovial fluids in patients with primary knee OA and patients with anterior cruciate ligament (ACL) rupture without any cartilage damage. Thus, we aimed to clarify the underlying mo-lecular mechanisms in OA pathophysiology and to develop new diagnostic and treatment modalities. Materials and methods: Synovial fluid samples were collected from 31 patients with ad-vanced knee osteoarthritis during total knee arthroplasty and from 13 patients with ACL rupture who had no cartilage damage during arthroscopic reconstruction. Samples were col-lected after centrifuge and stored in a -80̊ C cooler. miR-129-3p expressions were examined with RT-PCR. The RNU44 molecule was used as reference. The 2-ΔΔCt method was used to calculate the expression of molecules. Statistical comparison was performed using 'Mann-Whitney U' test. Results: miR-129-3p expression was significantly increased in OA patients compared to patients with ACL rupture (p = 0.01). Fold change (2-ΔΔCt) was 1,54. Conclusion: It is thought that miR-129-3p plays a key role in the mechanisms leading to degeneration of cartilage. Extensive studies are required to use the miR-129-3p as a bi-omarker or treatment target for OA.