Gonartrozda klinik ve radyolojik bulgular ile sinoviyal sıvıdaki ADAMTS5 proteaz enzimi arasındaki ilişki
The relationship between gonarthrosis of the clinical and the radiological findings with ADAMTS5 protease enzyme in synovial liquid
- Tez No: 454135
- Danışmanlar: DOÇ. İSMAİL URAŞ, YRD. DOÇ. DR. MURAT UYGUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Osteoartrit (OA); özellikle yük taşıyan eklemlerde progresif olarak ortaya çıkan kıkırdak yıkımı, osteofit oluşumu ve subkondral skleroz ile karakterize noninflamatuvar, kronik, dejeneratif bir hastalıktır. Bir veya birkaç eklemde gelişebilen bu hastalık, her sinovyal eklemde görülebilmekteyse de, en çok diz, kalça, ayak, omurga ve el eklemlerinde karşımıza çıkar. 65 yaş üzeri erişkin popülasyonun yaklaşık % 40 'ında semptomatik diz ve kalça OA 'i bulunmaktadır ve diz OA 'i kalça OA 'den daha sık görülmektedir. OA 'in etyolojisi ve patogenezi tam olarak aydınlatılamamıştır. Metabolik, genetik, biyokimyasal ve biyomekanik faktörlerin yıkım sürecini başlattığı ve kıkırdak destrüksiyonu oluşturarak OA 'e sebep olabileceği ortaya konmuştur. Çalışmamıza Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji polikliniğine Mayıs 2015 – Nisan 2016 tarihleri arasında diz ağrısı şikayetiyle başvuran 80 hasta dahil edildi. 18–75 yaş arasında, Amerikan Romatoloji Koleji (ACR) diz OA tanı kriterlerine göre primer diz OA 'i tanısı konmuş olup diz eklemine yönelik intraartiküler enjeksiyon ya da operasyon yapılacak hastalar ile OA tanısı almasa da menisküs problemleri nedeniyle diz artroskopisi uygulanacak hastalar (Evre 0 olan hastalar) çalışmaya dahil edildi. Hastaların ayakta yük vererek ön-arka ve 30 derece fleksiyonda lateral pozisyonlarda karşılaştırmalı diz grafileri çekildi. Hastaların çekilen grafileri Kellgren-Lawrence (K-L) skalasına göre değerlendirilerek, evre 0-4 arasında beş farklı gruba ayrıldı. Çalışmaya dahil edilen hastaların diz eklemlerindeki ağrı, sertlik/tutukluluk ve fiziksel fonksiyonları WOMAC (Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Index) soru skalasıyla değerlendirildi. Çalışmaya alınan hastaların diz eklemlerinden sinoviyal sıvı örneklerinde ADAMTS5 düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçüldü. Gonartrozda klinik ve radyolojik bulgular ile sinoviyal sıvıdaki ADAMTS5 proteaz enzimi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla; Kellgren-Lawrence (K-L) evresi, WOMAC skoru, hastaların yaşı, cinsiyeti ve hastalıklı tarafları ile sinoviyal sıvılarındaki ADAMTS5 düzeylerinin korelasyonuna bakıldı. Sonuç olarak; ADAMTS5 ile hastalığın evresi, hastaların yaşı ve WOMAC skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. Ancak ADAMTS5 ile hastaların cinsiyeti ve etkilenen tarafları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadı. Bu ortaya çıkan sonuçlar bize yaş ilerledikçe sinoviyal sıvıdaki ADAMTS5 düzeyinin azalmasına bağlı olarak osteoartritin ortaya çıktığını ve ilerlediğini göstermektedir. İlerde yapılacak daha fazla hasta sayısını içeren çalışmalarla, osteoartrit ve romatoid artrit gibi hastalıklarda kıkırdak matriks parçalanmasından sorumlu enzimler olarak bilinen ADAMTS enzimleri için ilaç geliştirmek mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Osteoarthritis (OA) is a noninflamatory, chronic and degenerative disease which presents commonly at diarthrosis that is load bearing progressively and characterized with cartilage destruction, osteophyte formation and subchondral sclerosis. This disease that can develop at one or more diarthrosises, although can be occured at every synovial diarthrosis, mostly detected at knee joint, hip joint, ankle joint, backbone and wrist joint. Approximately forty percent of adult population whose age is over 65 has symptomatic knee and hip OA and knee OA occurs more frequent than hip OA. Etiology and pathogenesis of OA haven't been enlightened fully yet. It has been revealed that metabolic, genetic, biochemical and biomechanic factors start the destruction process and ends up with OA by forming cartilage destruction. 80 patients who applied to Turgut Ozal University Medical School Hospital Orthopedics and Traumatology Department between the dates May 2015 and April 2016 with knee pain complaint have been included to this study. Patients, between 18-75, who are diagnosised with primer knee OA according to American Rheumatology College (ARC) knee OA diagnosis criterias and will be operated or intraarticular injected on knee joint and patients without OA diagnosis but will be implemented knee arthroscopy (Stage 0 patients) due to meniscus problems have been selected for this study. Patients' back-front and comperative knee graphies are drawn under the conditions of standing with load and lateral position on 30 degree flexion. These graphies are evaluated according to Kellgren-Lawrence (K-L) scale and divided into five groups between scale 0 to 4. Patients', included to study, pain on knee joint, induration/misfunction, physical functions have been evaluated according to question scale of WOMAC (Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Index). ADAMTS5 levels in synovial fluids samples taken from knee joints of patients included in this study are measured with ELISA method. With an aim of evaluating the relationship between clinical and radiological symptoms at gonarthrosis and protease enyzme in synovial fluids, correlation of Kellgren-Lawrence (K-L) stage, WOMAC score, age, gender and ailing sides of patients and ADAMTS5 levels in synovial fluids are examined. As a result, between ADAMTS5 levels in synovial fluids and stage of disease, age of patients and WOMAC scores, statistically meaningful relationship has been determined. However, between ADAMTS5 levels in synovial fluids and gender and ailing sides of patients, there is no statistically meaningful relationship. These results show us that in advancing ages, due to decrease of ADAMTS5 levels in synovial fluids, Osteoarthritis shows up and progress. In the future, with studies including more patients, finding or developing new medicines for ADAMTS enzymes which are known as responsible for destruction of cartilage matrix during diseases such as Osteoarthritis and Rheumatoid Arthritis might be possible.