Kentsel açık-yeşil alanların çevresel performansının değerlendirilmesi: Bornova (İzmir) ilçesi örneği
The evaluation of the environmental performance of urban open-green areas: The case study of Bornova (İzmir)
  1. Tez No: 539516
  2. Yazar: GÜLŞAH ALEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM COŞKUN HEPCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kentsel açık-yeşil alanlar bir kente önemli katkılar sağlayan fiziksel ögelerdir. Bir kent için açık-yeşil alanların niteliği ve yeterliliği oldukça önemlidir. Kentli için sınırlı da olsa doğayla buluşma noktası olan açık-yeşil alanların çevresel performanslarının değerlendirilmesi gelişmesine ve korunmasına yönelik önemli adımlardır. Ülkemiz planlama aşamalarına bakıldığında, kentsel açık-yeşil alanlara yönelik gerekli önemin verilmediği anlaşılmaktadır. Diğer yandan kentlerimizde açık-yeşil alan uygulamalarının, uluslararası standartlarla da çeliştiği görülmektedir. Bu bağlamda, tez çalışmasında; kentsel açık-yeşil alanların sürdürülebilir planlanmasına, tasarımına ve yönetimine ışık tutmak amacıyla çevresel performanslarının ölçülmesi için Albayrak (2017) tarafından ortaya konulan bir yöntem kullanılmıştır. Bu yöntem modifiye edilmiş ve Bornova ilçesindeki Âşık Veysel Rekreasyonel Alanı, Atatürk Parkı ve Büyük Park da uygulanmıştır. Araştırma yöntemi; yedi ana ve yirmi alt ölçütten oluşmaktadır. Sonuçların değerlendirilmesinde 40-49, 50-59, 60-79 ve 80 ve üzeri puan skalası kullanmıştır. Burada 40- 49 çok kötü, 50-59 kötü, 60- 79 iyi, 80 ve üzeri çok iyi performans göstermiştir. Bu araştırma sonucunda: Âşık Veysel Rekreasyonel Alanının performansı 71, Atatürk Parkının performansı 65, Büyük Parkın performansı 71 puandır.
Özet (Çeviri)
Urban green areas are physical elements that make a significant contribution to a city. The quality and sufficiency of green areas for a city is quite important. The evaluation of the environmental performance of urban green areas, which are meeting spaces where urban dwellers meet nature, is a significant step towards the development and protection of these areas. Considering the planning stage of our country, it is understood that the importance of urban green areas is not appreciated. In this context, in this study; a method was used developed by Albayrak (2017) to measure the environmental performances of urban green areas in order to shed light on the sustainable planning, design and management of these spaces. The above mentioned was modified and implemented in the Âşık Veysel Recreation Area, Atatürk Park and the Great Park in the Bornova district. The method of the studs consists of seven main and twenty sub-criterions. Findings were grouped into 40-49, 50-59, 60-79 and 80 and above scores. Hereby 40-49 is very bad, 50-59 is bad, 60-79 is good, and 80 and above are very good performances. As a result of this study, performance of the Aşık Veysel Recreational Area is 71, Ataturk Park is 65, Great Park performance is 71 points.