Kağıt endüstrisinde iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin değerlendirmeler ve iyileştirme önerileri
Evaluation of occupational health and safety in paper industry and improvement proposals
  1. Tez No: 539519
  2. Yazar: IŞIN ÖZKUL TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Kazalar, Public Health, Accidents
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kağıt endüstrisi; ülkemizde ve dünyada kişi başına kağıt tüketiminin artmasıyla birlikte büyüyen ve ürün çeşitliliği olan potansiyel bir sektördür. Yapılan bu araştırma ile iş sağlığı ve güvenliği kavramı irdelenerek, son dönemde kağıt sektöründe meydana gelen iş kazaları ve meslek hastalıklarının nedenleri araştırılarak çözüm önerileri geliştirilmiştir. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun yürürlüğe girmesi ile birlikte, iş sağlığı ve güvenliği alanında iş kazası ve meslek hastalıklarının gerçekleşmesini önlemeye yönelik bir yaklaşım yasal olarak benimsenmiştir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığınca, iş yerlerindeki çalışma ortamının sağlıklı ve güvenli olup olmadığının, iş kazalarını önlemeye yardımcı olan önlemlerin alınıp alınmadığının tespit edilmesi ve varsa uygunsuzlukların giderilmesi amacıyla denetimler yapılmaktadır. Yapılan bu çalışmada, 7 ilde yer alan kağıt ve kağıt ürünleri imalatı yapan 106 iş yerinde, 2014 yılında yapılan denetim verileri derlenerek ve tespit edilen temel riskler sınıflandırılarak denetimlerin iş yeri üzerindeki olumlu etkileri araştırılmıştır. Sektördeki işletmeler için tehlikelerin belirlenerek alınabilecek önlemlerin değerlendirilmesi, pratik ve yol gösterici çözümlerin oluşturulması hedeflenmiştir. Çalışma sonucunda, yapılan proaktif denetimlerin kağıt ürünü imal eden iş yerlerinde yüksek oranda iyileşme sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Considering modern-day demands with the regard of the varieties and in vast amount of manufacturing, paper industry is a potential sector that grows with the increasing consumption of paper per person. With this thesis, the concept of occupational health and safety has been studied and the solutions of occupational accidents and diseases have been investigated and solution proposals have been developed in the paper industry. With come out of the Occupational Health and Safety Law (6331), an approach to prevent the occurrence of occupational accidents and diseases in the field of occupational health and safety has been legally adopted. By the Head of Guidance and Inspection within the Ministry of Family, Labour and Social Services, inspections are carried out that whether or not exist of health and safety in workplaces, precautions to prevent occupational accidents and eliminated non-conformities. In this study, the positive effects of the inspections on the workplace were investigated by compiling the inspection data in 2014 and the main risks classificated in 106 workplaces manufacturing paper and paper products in 7 provinces. It is aimed to determine the hazards for the workplaces in the sector and to evaluate the precautions that can be taken and to create practical and guiding solutions. Conclusion of the study, it has been observed that proactive inspections have improved greatly in the paper industry workplaces.