Renal tümör nedeniyle parsiyel ve total nefrektomi yapılan hastalarda aynı ve karşı böbrekte zaman içerisinde gelişen kompansatris hipertrofinin bilgisayarlı tomografi volumetri ile değerlendirilmesi
The evaluation of the development of compensatory hypertrophy in the same and opposite kidney over time in patients undergoing partial and total nephrectomy for renal tumor by computed tomography volumetry
  1. Tez No: 539535
  2. Yazar: MEHMET BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SEÇİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Renal tümörlerin altın standart tedavi yöntemi cerrahidir. Cerrahi parsiyel veya total nefrektomi olarak uygulanabilmektedir. Nefrektomi sonrası kalan böbrek parankiminin kompanzasyon için büyüdüğü bilinmektedir. Bununla birlikte kompanzasyonun gelişme miktarı ve kompanzasyonu etkileyen faktörler üzerine olan çalışmalar az sayıdadır. Bu çalışmada, böbrek tümörü nedeniyle parsiyel veya total nefrektomi geçirmiş hastaların ameliyat öncesi dönemdeki böbrek hacimleri ile ameliyat sonrası kontrol BT incelemelerindeki böbrek hacimlerinin ölçülerek zaman içerisindeki volüm değişimlerinin (kompanzasyonun) varlığı, miktarı ve klinik parametrelerle ilişkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Total nefrektomi yapılan 40 hasta ve parsiyel nefrektomili 21 hastanın preoperatif böbrek hacimleri ve postoperatif (6-12, 24-36, 48-60 ay) üç dönem takip böbrek parankim hacimleri BT volümetri ile retrospektif kohort yöntemi ile ölçülmüştür. Oluşan kompanzasyon yüzdesel olarak belirlenerek preoperatif komorbiteler ile ilişkisi araştırılmıştır. Total ve parsiyel nefrektomi arasındaki kompanzasyon ve eGFR farkları ortaya konmuştur. Bulgular: Araştırmacılar arası korelasyon (p0,05). Total nefrektomilerde, parsiyel nefrektomiye göre operasyon sonrası daha fazla eGFR kaybı gözlenmiştir ancak eGFR düzeyleri ortalama olarak 60 ml/dk'nın üzerinde kalmıştır. Postoperatif izlemde bozulma gösteren (eGFR
Özet (Çeviri)
Aim: The gold standard treatment of renal tumors is surgery, which can be performed as either partial or total nephrectomy. After nephrectomies, it is known that the remaining renal parenchyma increases in dimensions for compensation. However, there are few studies on the extent of compensation and about the factors affecting the compensation. In this study, we aimed to investigate the presence, changes (compensation), extent and correlation of the renal volume with the clinical parameters over time by measuring the pre-operative and post-operative renal volume revealed by CT in the patients undergoing partial or total nephrectomy for renal tumors. Material and Method: In this restrospective cohort study, pre-operative and post-operative renal volumes in 3 follow-up periods (between 6-12, 24-36, 48-60 months) were measured using CT volumetry in 21 partial neprectomy and 40 total nephrectomy patients.. The amount and percentage of the compensation were determined and its association with the pre-operative comorbidity factors were investigated. Findings: There was a high correlation between the investigators (p0.05). In total nephrectomy group, post-operative eGFR loss was higher than partial nephrectomy group, but mean eGFR levels remained above 60 mL/min. Preoperative renal volumes were lower in deteriorating patients (eGFR