Kalça ve diz artroplastisi ameliyatlarında 'ortalama trombosit hacmi' ve 'nötrofil / lenfosit oranı'nın sonuçlara etkileri
The effect of MPV and neutrophil/lenfosite ratio to outcome parameters in hip and knee artroplasty surgery
  1. Tez No: 539536
  2. Yazar: EMİNE GÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESİL COŞKUNFIRAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Artroplasti eklemde oluşan ciddi eklem hasarlarına uygulanan; ağızdan alınan ilaçlar, eklem içi enjeksiyonlar, aktivite düzenlemeleri, fizik tedavi gibi konservatif medikal tedavi ve diğer tedavi yöntemlerine yanıt alınamayan hastalarda eklemi yeniden yapılandırmak için protez kullanılan önemli bir tedavi metotudur. İnflamasyonun basit bir göstergesi olan NLR'nin mortalite ve diğer kötü sonuçlara etkisinin gösterildiği çalışmalar yoğunlukla yapılmaktadır, ancak ortopedik hastalarda ve özellikle de artroplasti hastalarında yapılan az sayıda çalışma mevcuttur. MPV trombopoez ve trombosit fonksiyonlarını gösteren rölatif olarak güvenilir bir gösterge olarak kabul edilmektedir. MPV'nin hem proinflamatuar, hem de protrombotik durumlarda prognostik bir gösterge olabileceği yönünde deliller giderek artmaktadır. Bu araştırmamızın amacı, kalça ve diz protezlerinde prognoz ve sonuçlara etki etme potansiyeli bulunan ve basit olması yanında objektif veriler sunan bu iki göstergenin perioperatif değişiminin sonuçlara etkisinin değerlendirilmesidir. Bu amaçla artroplasti operasyonlarında risk değerlendirmede kullanılan parametreler incelenmiş ve postoperatif erken dönem karaciğer ve böbrek fonksiyon testlerine ve hastanede kalış sürelerine etkisi değerlendirilmiştir. Retrospektif tek merkezli çalışmamızda 01 Ocak 2014 – 31 Aralık 2017 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi B Blok Ameliyathanede ameliyat olan hastaların ameliyat kayıtları incelenerek kalça ve diz artroplastisi yapılan 489 hasta retrospektif olarak tespiti yapılmış ve verilerine ulaşılamayan veya çalışma dışı bırakılma kriterlerinde olan 12 TKP ve 18 TDP hastası haricindeki 459 hastanın verileri hastane veri sistemi, hasta dosyaları ve anestezi formlarından toplanarak veri formlarına kayıt edilmiştir. 71 Çalışmamıza toplam 226 TDP, 233 TKP hastası alınmıştır. Diz ve kalça artroplastisi yapılan tüm hastalar çalışma için incelenmiş sadece Onkolojik ve Hematolojik hastalığı olan hastalar ve verilerine ulaşılamayan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Arthroplasty is an important treatment method for reconstruction the joint by using prothesis which is applied to severe joint damages in patients who cannot respond to conservative medical treatment such as oral medications, intra-articular injections, activity arrangements, physical therapy and other treatment methods. Studies showing the effect of NLR, which is a simple indicator of inflammation, on mortality and other adverse outcomes are intense but there are few studies in orthopedic patients and especially in arthroplasty patients. MPV is considered to be a relatively reliable indicator of thrombopoiesis and platelet function. There is increasing evidence that MPV may be a prognostic indicator in both proinflammatory and prothrombotic conditions. The aim of this study is to evaluate the effects of perioperative changes of these two indicators, which have the potential to affect prognosis and outcomes and offer objective data in hip and knee prothesis. For this purpose, the parameters used in risk assessment in arthroplasty operations were examined and the effect to the early postoperative liver and kidney function tests and hospital stay were evaluated. In our retrospective single-centered study, 489 patients who underwent hip and knee arthroplasty between January 1, 2014 – December 31, 2017 in the operation theaters in the Hospital of Medical School of Akdeniz University, Block B, were evaluated retrospectively. Data of 459 patients other than 12 THA and 18 TKA patients were collected from hospital data system, patient files and anesthesia forms and recorded in data forms. 226 TKA and 223 THA patients were enrolled in our study. All patients who underwent knee and hip arthroplasty were examined for this study but only patients with oncologic and hematologic diseases and the patients whose data were not accessible were excluded from the study. 73 Postoperative – intraoperative NLR values of all patients were evaluated and there was an increase in postoperatively which was found significant.