Aile yapısına göre çocukların algıladığı anne baba tutumlarının duygusal zeka ve ahlaki olgunluk üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of parents' attitudes perceived by children on their emotional intelligence and moral maturity according to family structure
  1. Tez No: 539551
  2. Yazar: RÜYA AKBAYRAK ALAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEMAN KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu çalışma, aile yapısına göre çocukların algıladığı anne-baba tutumlarının duygusal zeka ve ahlaki olgunluk düzeylerine etkisini karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Tarama modelinde, kesitsel, tanımlayıcı tasarımda ilişki arayıcı olarak planlandı. Araştırmanın örneklemini bir özel lisede okuyan 14 yaşın üstündeki çalışmaya katılmaya gönüllü, ebeveyn izni olan yaş, cinsiyet ve okuduğu sınıf olarak benzerlik gösteren parçalanmış (n:50), çekirdek (n:139) ve geniş aileye (n:19) sahip 208 öğrenci oluşturdu. Veriler etik kurul ve kurum iznini takiben; Kişisel Bilgi Formu, Ahlaki Olgunluk Ölçeği, Gözden Geçirilmiş Schutte Duygusal Zeka Ölçeği ve Algılanan Anne-Baba Tutum Ölçeği olmak üzere dört bölümden oluşan anketle toplandı. Çalışmada elde edilen veriler; Kolmogorov Smirnov /Shapiro Wilk testi, tanımlayıcı testler, Mann Whitney U, Kruskal Wallis H, Spearman'rho correlation, Cronbach alfa testleriyle istatistiksel analizleri yapıldı. Fark ve ilişkilerdeki anlamlılık düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the effects of parental attitudes on emotional intelligence and moral maturity according to the family structure. The study was designed as a cross-sectional, descriptive design, and correlation seeker in the screening model. The sample of this study was consisted of fragmented (n:50), nuclear (n:139) and extended (n:50) family structures a total of 208 students over 14 years of age who studied in a private high school created. The data were collected with a questionnaire followed after ethics committee and institutional permission. The questionnaire was composed of four parts: Personal Information Form, Moral Maturity Scale, Revised Schutte Emotional Intelligence Scale and Perceived Parental Attitude Scale. The data obtained in the study were performed in IBM SPSS 24 program by Kolmogorov Smirnov/Shapiro Wilk test, descriptive tests, Mann Whitney U, Kruskal Wallis H test, Relation; Spearman's rho correlation test and Cronbach alpha statistical analysis was done with the tests.