Hans Werner Henze'nin gitar müziği üretimi ve 'El Cimarrón' yapıtının analizi
Hans Werner Henze's guitar music output and analysis of 'El Cimarrón'
  1. Tez No: 539552
  2. Yazar: ALKAN AKINCI
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ERDEM SÖKMEN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Hans Werner Henze'nin bestecilik süreci içerisinde gitar müziği, 20. yüzyıl gitar repertuarına önemli katkılarda bulunmuştur. Müzikal ve teknik açılardan öne çıkan bu eserler günümüzde gitaristler için zengin bir kaynak teşkil eder. Besteci, orkestra şefi ve yazar olan Henze, 20. yüzyıl müziğinin önde gelen temsilcilerinden biridir. Çalışmada, Henze'nin bestecilik dönemleri, kronolojik bir yaklaşımla incelenmektedir. Çalışmada ayrıca Henze'nin gitar müziği üretimi, genel hatları ile seçilmiş örnekler üzerinden ele alınmaktadır. Çalışmanın odağını oluşturan yapıt olan El Cimarrón, form öğeleri, dizisel hareketleri, çekirdek ve ritmik örgütlenmeleri bakımından detaylı biçimde analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Hans Werner Henze's guitar music has been a major contributor to the 20th-century guitar repertoire. These works, which stand out from the musical and technical aspects, constitute a rich source for guitarists today. Henze, as a composer, orchestra conductor and author, is one of the leading representatives of 20th century music. In this work, Henze's compositional periods are studied with a chronological approach. This work also focuses Henze's guitar music production through selected examples. El Cimarrón, the work that forms the focus of the work is analyzed in detail in terms of form elements, serial movements, core and rhythmic organizations.